Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie popularnonaukowe z cyklu Pamięci Sandomierskich Kolumbów w Sandomierzu - sobota 28 lipca Dom bł. ks. Antoniego Rewery, Plac Św. W

Klaudia Tajs
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa w Sandomierzu, zapraszają na uroczystości upamiętniające 74. rocznicę bitwy pod Pielaszowem-Wesołówką. Spotkanie odbędzie się 28 lipca o godzinie 16 w Domu bł. ks. Antoniego Rewery - Plac Św. Wojciecha 2 w Sandomierzu.

W bitwie stoczonej 30 lipca 1944 r. w okolicach wsi Pielaszów i Wesołówka zginęło ponad 60 żołnierzy I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK. Część ofiar została zamordowana przez Niemców podczas akcji represyjnej dokonanej w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 1944 r. Symbolem męczeństwa Sandomierskich Kolumbów pozostaje mord popełniony na czterech łączniczkach i sanitariuszkach batalionu, którego dokonano 3 sierpnia 1944 r. Jest to jedna z najbardziej tragicznych kart czasu okupacji niemieckiej na Ziemi Sandomierskiej.

Inicjatywa organizacji spotkań popularnonaukowych, podczas których wspominamy ofiary i uczestników bitwy, a także organizatorów i uczestników uroczystości rocznicowych wpisuje się w wieloletnią tradycję upamiętniania Sandomierskich Kolumbów. Tegoroczna edycja poświęcona jest sylwetkom duchownych związanych z wydarzeniami do których doszło 30 lipca 1944 r.

Podczas uroczystości Robert Piwko z Wydziału Archiwalnego Delegatury IPN w Kielcach przypomni postać Ojca Wojciecha Szlenzaka. Ten duchowny od 1943 r. współpracował z podziemiem niepodległościowym oraz uczył religii na tajnych kompletach. W lipcu 1944 r., jako kapelan wyruszył z żołnierzami batalionu „Swojaka” na mobilizację w ramach akcji „Burza”. Był uczestnikiem bitwy pod Pielaszowem oraz świadkiem rozbicia batalionu. Po wojnie przyjął śluby zakonne, został członkiem wspólnoty benedyktyńskiej w Tyńcu. W latach osiemdziesiątych XX w. uczestniczył w uroczystościach patriotycznych organizowanych w rocznicę akcji „Burza” w Sandomierzu. Ponadto wypełniał posługę kapłańską, a także dokonywał poświęceń miejsc spoczynku oraz kaźni Sandomierskich Kolumbów.

Bohaterem drugiego wystąpienia, przygotowanego przez dr. Piotra Sławińskiego (Archiwum Państwowego w Kielcach, Oddział w Sandomierzu) będzie postać ks. Zygmunta Niewadziego – wieloletniego proboszcza parafii Św. Józefa. To dzięki jego postawie środowisko sandomierskich weteranów i kombatantów AK miało wsparcie podczas organizacji szeregu wydarzeń rocznicowych i patriotycznych.

Organizatorem spotkania jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa w Sandomierzu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Diablo - w Miedzianej Górze kręcili sceny do filmu z Mikołajem Roznerskim i Rafałem Mohrem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie