MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, gdzie drogowcy rozkopią drogi

Agata KOWALCZYK, [email protected]
Miejski Zarząd Dróg ma w tym roku rekordową kwotę na bodowy i remonty dróg w Kielcach, 225 milionów złotych.
Miejski Zarząd Dróg ma w tym roku rekordową kwotę na bodowy i remonty dróg w Kielcach, 225 milionów złotych. fot. sxc.hu
Jeszcze w lutym wydłużą się korki na kieleckich drogach. Spowodują to remonty i budowa ulic. Na pierwszy ogień idzie Rynek, zaraz po nim plac Moniuszki, a potem blisko 20 inwestycji. Jazda po centrum miasta zamieni się w gehennę.

Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach:

Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach:

- Gdy ruszy przebudowa Rynku, po mieście będzie się jeździło bardzo źle. Kierowcy jeżdżący po Kielcach muszą się uzbroić w cierpliwość. Alternatywą jest komunikacja miejska - im więcej osób zostawi auto w garażu i wybierze autobus, tym korki będą mniejsze.

Najpierw wystartuje inwestycja najbardziej kłopotliwa dla kierowców - remont Rynku. - Jeśli pogoda się utrzyma, nie będzie zapowiedzi o spadkach temperatury poniżej minus 15 stopni, to ruszmy jeszcze w lutym. Zaczniemy od wymiany podziemnych mediów na placu świętej Tekli. Ale tutaj nie będzie wielkich utrudnień. Tylko na krótko zamkniemy skrzyżowanie Warszawskiej z Orlą. Potem szybko przeniesiemy się na drugą stronę Rynku - w rejon Sołtyków i Urzędu Miasta oraz ulicy Małej i Leśnej, które zostaną zamknięte. Wówczas przez Rynek nie przejedzie się na drugą stronę miasta. Jeszcze w tym roku plac zostanie całkowicie wyłączony z ruchu - przyznaje Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. - Prace przeciągną się na 2011 rok.

Remont dla Sienkiewcza

Wczesną wiosną rozpocznie się modernizacja placu Moniuszki wraz ze skrzyżowaniem Zagórskiej i Leonarda, które trzeba przebudować, aby na jego środku mógł stanąć pomnik Henryka Sienkiewicza.
Niebawem maszyny drogowe pojawią się między Warszawską a Bodzentyńską. Rozpocznie się budowa ulicy Nowosilnicznej. Jest ona zaprojektowana od Warszawskiej (równoległa do Bodzetyńskiej) do kościoła świętego Wojciecha, przed którym skręci do IX Wieków Kielc. - Gotowa będzie w przyszłym roku. Usprawni ona poruszanie się po centrum, po zamknięciu Rynku, a także uporządkuje tę zaniedbaną część śródmieścia. Mamy nadzieję, że po powstaniu ulicy właściciele działek sąsiadujących z nią zdecydują się na nowe zagospodarowanie posesji - przyznaje dyrektor.

Jeszcze gorzej na IX Wieków

Przygotowana jest przebudowa skrzyżowania IX Wieków i Nowego Światu oraz budowa przedłużenia ulicy Nowy Świat do Piotrkowskiej. Pozostało ogłoszenie przetargu. Z nowej drogi mamy korzystać już w tym roku. - Inwestycja będzie uciążliwa dla kierowców. Ulica IX Wieków w godzinach szczytu już jest trudna do pokonania, a konieczne będą częściowe zamknięcia jezdni - informuje dyrektor.
Jeszcze przed wakacjami ruszy remont ulicy Planty - odcinka od Piotrkowskiej do Sienkiewicza.

Drogowcy wymienią media i nawierzchnię. Prace nie powinny być uciążliwie dla kierowców. Po ich zakończeniu na Plantach nie wolno będzie parkować.

W połowie roku ma ruszyć najważniejsza dla miasta inwestycja, budowa przedłużenia ulicy Żelaznej do węzła Skrzetle. Już wiosną Miejski Zarząd Dróg weźmie się za burzenie domów, które kolidują z inwestycją. Prace potrwają dwa lata, ale nie powinny, przynajmniej w tym roku utrudniać kierowcom życia, ponieważ będą się toczyły na terenie, gdzie nie ma obecnie drogi.

Krakowska zamknięta w połowie

Trudniej będzie wjechać i wyjechać od strony Krakowa z powodu remontu ulicy Krakowskiej. Miał się rozpocząć już w ubiegłym roku, ale Miejski Zarząd Dróg nie uzyskał pozwolenia na budowę, ponieważ dopatrzono się uchybień w raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. - Dokument jest uzupełniony i czekamy na pozwolenie na budowę - mówi dyrektor. - Chcemy ruszyć w połowie roku. Jedna jezdnia zostanie zamknięta, a ruch w obie strony będzie się odbywał jednym pasem. Inwestycja jest podzielona na dwa lata.

Z mniejszych inwestycji na ten rok zaplanowany jest remont ostatniego odcinka ulicy Skrajnej, od strony 1 Maja, a także całej Chęcińskiej, Wikaryjskiej, Zagórskiej od Szczecińskiej do granic miasta. Te prace spowodują lokalne utrudnienia, dla osób dojeżdżających do posesji. Mieszkańcy ulicy Orląt Lwowskich doczekają się zakończenia jej remontu. Na ten rok zaplanowano modernizację ostatniego odcinka, od strony ulicy Piłsudskiego.

W ramach "schetynówek" dofinansowywanych przez rząd Miejski Zarząd Dróg wyremontuje ulicę
Romualda oraz 1 Maja - od Pawiej do Łódzkiej.

Niepewne inwestycje

Miejski Zarząd Dróg jest jeszcze przygotowany do dwóch inwestycji: modernizacji ulicy Sandomierskiej - od Śląskiej do Szczecińskiej oraz budowy tunelu dla pieszych i rowerzystów pod wiaduktem przy ulicy Grunwaldzkiej i Mielczarskiego. - Czekamy na pieniądze z Ministerstwa Infrastruktury, które ma pokryć część kosztów - dodaje dyrektor.

Pod koniec roku prace rozpoczną się na placu Najświętszej Marii Panny, ale jeszcze nie będzie to jego przebudowa i odchodzących ulic. Pojawią się archeolodzy, którzy sprawdzą, czy ziemia kryje jakieś skarby.

Miejski Zarząd Dróg bierze pod uwagę rozpoczęcie jeszcze dwóch inwestycji. - Jesteśmy przygotowani do budowy drugiego pasma ulicy Ściegiennego. Czekamy na decyzje o przyznaniu pieniędzy, a czy ona będzie i kiedy nie wiemy. Rozważamy także remont ulicy Leśnej na całej długości. Na przeszkodzie może stanąć planowana przebudowa domu handlowego Katarzyna, bo nie chcemy, aby ciężkie samochody rozjeździły nową nawierzchnię - przyznaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie