MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Staszów na święcie ukraińskiej Winnicy

MLE
W paradzie w Winnicy wzięli też udział znajomi młodzi artyści zespołu „Barvinok”, jaki koncertował w Kurozwękach i Połańcu, w czerwcu 2009 roku, przy okazji „Dni Ukrainy w Powiecie Staszowskim”.
W paradzie w Winnicy wzięli też udział znajomi młodzi artyści zespołu „Barvinok”, jaki koncertował w Kurozwękach i Połańcu, w czerwcu 2009 roku, przy okazji „Dni Ukrainy w Powiecie Staszowskim”. archiwum prywatne
Miasto Winnica, w środkowej Ukrainie, z którym powiat staszowski współpracuje nieprzerwanie od 10 lat, obchodziło 655-lecie nadania praw miejskich.

Prezydent miasta Volodymyr Grojsman, zaprosił na uroczystości starostę staszowskiego Romualda Garczewskiego, który nie mógł osobiście udać się do Winnicy. Do udziału w obchodach wydelegował Jana Mazankę, odpowiedzialnego w starostwie staszowskim za współpracę z Ukrainą.
Z Polski, oprócz reprezentanta powiatu staszowskiego, w winnickim święcie uczestniczyło również 6 przedstawicieli władz miasta Kielce.

Oficjalne obchody rozpoczęły się od spotkania prezydenta Volodymyra Grojsmana z członkami delegacji zagranicznych, wśród których był także Siergiej Owierczuk, gubernator Sankt Petersburga. Podczas tego spotkania Jan Mazanka przekazał prezydentowi Grojsamnowi list z życzeniami od starosty staszowskiego Romualda Garczewskiego wraz z grafiką autorstwa ukraińskiego artysty Aleksandra Yasina, na stałe mieszkającego w Połańcu.

Uroczystego otwarcia "Święta Miasta" na głównej scenie, ustawionej przed gmachem Urzędu Miejskiego, dokonał prezydent Volodymyr Grojsman, w towarzystwie nowo mianowanego gubernatora obwodu winnickiego Mykoły Dżygi i przewodniczącego Rady Obwodowej Grigorija Zabołotnego. Ogromne wrażenie na uczestnikach święta, zrobiła barwna i bardzo liczna parada, jaka przeszła ulicą Soborną, główną zabytkową arterią, przecinająca miasto z zachodu na wschód. W widowisku, jakiego z pewnością nie powstydziłyby się, znane z organizacji podobnych pochodów: Chicago, Nowy York, czy Rio de Janeiro, uczestniczyły nie tylko liczne zespoły folklorystyczne, taneczne, estradowe, teatralne i sportowe, ale także przedstawiciele różnych środowisk, poprzebierani w barwne stroje z minionych epok. Nie brakowało również znanych piosenkarzy, którzy specjalnie na tę okazję, przyjechali z Kijowa i Moskwy.

W barwnym korowodzie można było dostrzec i polskie akcenty, słuchacze polskiej szkoły z Winnicy zaprezentowali się w strojach krakowskich i rzeszowskich, a członkowie zespołu ludowego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej z Lublina, przemaszerowali w strojach lubelskich.
Na zakończenie parady, za sprawą starań konsula generalnego Polski w Winnicy Krzysztofa Świderka, przed tysiącami widzów ustawionych po obydwu stronach ulicy, przejechała kolumna ponad 100 polskich motocyklistów, uczestników 10. Rajdu Katyńskiego, którzy w trasę wyruszyli sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Konsul Krzysztof Świderek, zamierza za rok zaprosić na paradę Orkiestrę Hut Szkła Gospodarczego Tadeusza Wcześniaka ze Staszowa, którą poznał podczas pobytu młodych muzyków w Winnicy.

Oprócz udziału w obchodach 655 rocznicy nadania praw miejskich dla Winnicy, przedstawiciel powiatu staszowskiego, tradycyjnie odwiedził niektóre miejscowości na terenie obwodu Winnickiego, w poszukiwaniu materiałów i pomysłów na przyszłoroczne projekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie