Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Stawianie czoła wyzwaniom to część mojej natury". Dyrektor Cementowni Małogoszcz, Jacek Patyk Osobowością Roku 2020 Powiatu Jędrzejowskiego

Paulina Baran
Paulina Baran
Jacek Patyk, dyrektor Cementowni Lafarge Holcim w Małgoszczu został Osobowością Roku 2020 Powiatu Jędrzejowskiego.
Jacek Patyk, dyrektor Cementowni Lafarge Holcim w Małgoszczu został Osobowością Roku 2020 Powiatu Jędrzejowskiego.
Jacek Patyk, dyrektor Cementowni Lafarge Holcim w Małgoszczu został Osobowością Roku 2020 Powiatu Jędrzejowskiego. W czwartek, 8 lipca, w Ogrodzie Domu Środowisk Twórczych Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach odbyła się uroczysta gala plebiscytu, podczas której laureaci z całego regionu otrzymali tytuły, piękne statuetki i dyplomy. Dyrektor Jacek Patyk przedstawił nam śmiałe wizje rozwoju cementowni, opowiedział o planach, zdradził też kilka "tajemnic" z życia prywatnego.

Decyzją kapituły "Echa Dnia" otrzymał Pan tytuł Osobowości Roku 2020 w powiecie jędrzejowskim. Nagroda ta jest szczególnie ważna, ponieważ przyznana została za bardzo trudny rok – czas walki z pandemią. Jest Pan dumny z tego wyróżnienia? Czy dla Cementowni Małogoszcz rok 2020 też był bardzo trudny?

Nagroda i tytuł Osobowości Roku 2020 to szczególne wyróżnienie, zwłaszcza, że miniony rok był pełen wyzwań związanych zarówno z pandemią jak i z rozpoczętą modernizacją Cementowni Małogoszcz. Z jednej strony pandemia COVID-19 oznaczała dla nas konieczność błyskawicznych działań wspierających pracowników w miejscu pracy oraz w czasie wolnym. Wprowadziliśmy najwyższe standardy BHP i środki higieny. Tam, gdzie było to możliwe, wprowadziliśmy pracę zdalną. Powołani zostali koordynatorzy do spraw zapobiegania COVID-19 którzy monitorowali sytuację i dbali o to, by praca przebiegała zgodnie z aktualnie obowiązującym rygorem sanitarnym i przy zachowaniu maksymalnych zasad bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że daliśmy z siebie wszystko, aby zminimalizować ryzyko dla naszych pracowników i podwykonawców. Niezależnie od trwającej pandemii i rozpoczętej modernizacji na bieżąco obsługujemy naszych klientów. Utrzymanie ciągłości produkcji i osiągnięcie bardzo dobrych wskaźników technicznych i finansowych było więc wyjątkowym wyzwaniem. Dlatego przyznane wyróżnienie traktuję jako wyraz najwyższego uznania dla całej załogi Cementowni Małogoszcz jak i Zarządu spółki Lafarge Cement SA.

Cementownia Lafarge Małogoszcz istnieje już ponad 46 lat, ale od czasu, kiedy został Pan dyrektorem mocno się zmienia, właśnie przechodzi gruntowną modernizację. Z których zmian jest Pan najbardziej dumny?

Najbardziej znaczące były z pewnością inwestycje, które bezpośrednio wpłynęły na efektywność produkcji, bezpieczeństwo pracy, ochronę środowiska i jakość naszych produktów. Tym bardziej cieszę się, że rozpoczęta modernizacja naszej cementowni obejmie te właśnie obszary.

Po zakończeniu obecnej modernizacji powstanie między innymi nowa instalacja paliw alternatywnych, która umożliwi większe zastosowanie biomasy, czyli odnawialnych źródeł energii pochodzących z przemysłu meblarskiego czy papierniczego. Zmniejszymy zarówno emisje dwutlenku węgla, jak i zużycie energii elektrycznej.

Od 2016 roku prowadzimy też dialog społeczny, który pozwolił rozwinąć relacje z społecznością lokalną i realizować wspólne projekty na rzecz tej społeczności. Jest to jeden z największych sukcesów cementowni, mieszkańców i zespołu, który codziennie buduje te relacje.

Jakie wizje chce Pan realizować w przyszłości? Czy modernizacja cementowni w Małogoszczu za ponad 100 milionów euro, jest największym wyzwaniem w Pańskiej zawodowej karierze? Jakie są największe plusy tej gigantycznej inwestycji?

Mogę powiedzieć, że stawianie czoła wyzwaniom to część mojej natury. Wielokrotnie w swojej dotychczasowej karierze musiałem pokonywać wiele przeszkód i "brać byka za rogi". Dlatego prace nad modernizacją Cementowni Małogoszcz są nie tylko wyjątkowym, ale i fascynującym wyzwaniem. Jestem dumny, że uczestniczę w realizacji jednej z największych inwestycji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Modernizacja będzie łączyć wymiar ekonomiczny ze środowiskowym. Wzrośnie efektywność techniczna zakładu oraz zminimalizujemy jego wpływ na środowisko - zmniejszymy emisję dwutlenku węgla o około 20 procent oraz ograniczymy zużycie energii o jedną trzecią. Będzie to możliwe dzięki wspomnianej instalacji paliw alternatywnych. Jednocześnie, przebudujemy magazyny surowców oraz terminale rozładunkowe. Oznacza to mniejszą emisję wtórną pyłów do atmosfery.

Inwestycja ta ma również wpływ na rozwój gospodarczy regionu świętokrzyskiego. Obecnie Cementownia Małogoszcz jest jednym z większych pracodawców w regionie. Zatrudnia 153 osoby, a poprzez współpracę z licznymi podwykonawcami daje zatrudnienie kilkuset pracownikom firm zewnętrznych. Oprócz tworzenia miejsc pracy wspieramy również lokalne samorządy kwotą około 7 milionów złotych rocznie z tytułu podatków i opłat.

Cementownia Małogoszcz co roku dużo robi dla pracowników. Jaki był ostatni czas pod względem socjalnym, bo jeżeli chodzi o tradycyjne spotkania i pikniki to chyba trudno było je zorganizować?

Niestety czas pandemii uniemożliwił organizację cyklicznych spotkań organizowanych dla pracowników i ich rodzin na stałe wpisanych w kalendarz wydarzeń Cementowni. Nie odbył się Piknik bezpieczeństwa, Turniej piłkarski, Barbórka i szereg innych. Liczę, że przyszły rok przyniesie możliwość powrotu do tradycyjnych pikników, turniejów i innych spotkań plenerowych, tym bardziej, że bardzo chcemy celebrować nasze sukcesy zarówno na polu operacyjnym jak również inwestycyjnym związanym z modernizacją Zakładu.

Nie samą pracą żyje człowiek. Proszę zdradzić, jakim wyzwaniom prywatnie chce Pan stawić czoła w najbliższym czasie?

Konsekwentnie dbam o równowagę między pracą, a życiem zawodowym i to jest chyba największe moje wyzwanie na najbliższy czas. Obecnie odkrywam uroki ziemi świętokrzyskiej. Każdego tygodnia organizuję wycieczki do najbardziej urokliwych i znanych miejsc w regionie. Pieszo i rowerem poznaję uroki samych Kielc, których wcześniej nie miałem możliwości w pełni poznać. Ponadto staram się realizować swoje zamiłowanie do dalekich podróży, dobrej książki, turystyki motocyklowej w okresie letnim oraz narciarstwa alpejskiego w zimie.

Kapituła miała ogromny problem z wyłonieniem Osobowości Roku 2020 Powiatu Jędrzejowskiego, dlatego w tym roku przyznała dwa równoważne tytuły. Dziś publikujemy wywiad z dyrektorem Jackiem Patykiem, za tydzień opublikujemy rozmowę z drugim zdobywcą tytułu Osobowość Roku 2020 w powiecie jędrzejowskim - dyrektorem naczelnym firmy Tigma Bud, Grzegorzem Majchrowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie