Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980- 1989 w Starachowicach świętowało jubileusz

Kazimierz CUCH
Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, doktor Dorota Koczwańska- Kalita wręcza upominek Pawłowi Perchelowi. Obok Robert Adamczyk.
Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, doktor Dorota Koczwańska- Kalita wręcza upominek Pawłowi Perchelowi. Obok Robert Adamczyk. Kazimierz Cuch
Uroczysty jubileusz starachowickiego Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989 zorganizowano w piątek, w auli Agencji Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Przyszło 40 osób, związanych z działalnością Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność i podziemia solidarnościowego, w stanie wojennym i potem do 1989 roku.

Spotkanie prowadzili, na zmianę: Ewa Markowska, Paweł Perchel i Robert Adamczyk, najaktywniejsi działacze Stowarzyszenia. Obszernie omówili historię powstania i 10-letniej działalności tej grupy ludzi. Wspomnienia o podziemnej Solidarności, z czasów stanu wojennego, przedstawiono pod wspólnym hasłem „Było nie minęło”. Aktualnie Stowarzyszenie skupia 15 członków, ale jest wspierane przez wielu ludzi związanych z Solidarnością, władze powiatu starachowickiego, Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach, Zarząd Regionu NSZZ Solidarność w Kielcach. Krzyż Wolności i Solidarności ma w Starachowicach 50 osób, najwięcej z trzech miast nad Kamienną.

Szczegółowo omówiono prowadzone działania

Doroczną, koronną imprezą, którą organizują działacze Stowarzyszenia, przy wsparciu powiatu starachowickiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach i Zarządu Regionu NSZZ Solidarność jest konkurs pod tytułem „Orła WRONa nie pokona”. Co roku gromadzi kilkudziesięciu młodych ludzi z gimnazjów i szkół średnich, z całego powiatu starachowickiego. Prowadzono starania, by był prowadzony

równocześnie w trzech miastach nad Kamienną: Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach i Skarżysku-kamiennej., bezskutecznie.

Podstawowym celem Stowarzyszenia jest upowszechnianie wiedzy na temat historycznej roli i wartości reprezentowanych w latach 1980-89 przez antykomunistyczny Ruch Społeczny NSZZ "Solidarność", a także struktury demokratycznej opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej. Stowarzyszenie wydaje cykl książek „Starachowicka antykomuna”.

Oburzenie wicestarosty

Potem były dyplomy i podziękowania od Stowarzyszenia dla wszystkich, którzy wspierali i wspierają działalność tego gremium. Nagrodzono nimi kilkanaście osób i organizacji. Szczególne podziękowania działacze skierowali do doktora Ryszarda Śmietanko-Kruszelnickiego z Kieleckiej Delegatury IPN.

Przedstawiciele wojewody świętokrzyskiego, Starostwa Powiatowego w Starachowicach i organizacji wspierających Stowarzyszenie, przekazali jubileuszowe życzenia i prezenty. Znamienne było tu wystąpienie wicestarosty starachowickiego, Marka Pawłowskiego. Był oburzony atmosferą spotkania, z okazji 20-lecia województwa świętokrzyskiego, jakie zorganizowano w Kielcach, z udziałem Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wicestarosta dowiedział się tam, że w czasach komunistycznych, Polska była krajem demokratyzującym się, z dużymi prawami i wolnościami obywatelskimi.

W niedzielę 10 czerwca o 9.45, w starachowickim kościele Wszystkich Świętych, jest zaplanowana msza św. w intencji Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989 w Starachowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie