Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strajk generalny rolników w całej Polsce. Rolnicy i hodowcy ze świętokrzyskiego również wyjdą na ulice. Gdzie?

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W piątek, 9 lutego w całej Polsce odbędzie się strajk generalny rolników. Świętokrzyscy rolnicy także będą protestować. Tak było podczas ostatniego protestu w Nagłowicach.
W piątek, 9 lutego w całej Polsce odbędzie się strajk generalny rolników. Świętokrzyscy rolnicy także będą protestować. Tak było podczas ostatniego protestu w Nagłowicach. archiwum
W piątek, 9 lutego rolnicy i hodowcy z całej Polski ponownie wyjdą na ulice. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" ogłosił strajk generalny na terenie całego kraju. Również na drogach województwa świętokrzyskiego pojawią się rolnicy, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki Unii Europejskiej w sprawie importu ukraińskiego zboża oraz wdrażania strategii "Zielonego Ładu".

Generalny protest rolników w Polsce! Już w piątek, 9 lutego rolnicy i hodowcy wyjdą na ulice

Polscy rolnicy i hodowcy kolejny raz mówią "dość" unijnej polityce wobec - jak twierdzą - nieograniczonego importu ukraińskiego zboża na teren Polski. Ponadto, nie zgadzają się na wdrażanie "Europejskiego Zielonego Ładu", unijnej strategii "od pola do stołu" i wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie.

Z tego powodu, w piątek 9 lutego na terenie całego kraju odbędzie się generalny strajk rolników, który rozpocznie się blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach.

Generalny strajk rolników w województwie świętokrzyskim - w których miejscach pojawią się rolnicy?

W piątek, 9 lutego rolnicy będą protestować w różnych częściach województwa świętokrzyskiego.

Największa pikieta planowana jest przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach w godzinach 10-15. Do stolicy świętokrzyskiego przyjadą rolnicy z całego województwa.

Protest zaplanowano także w Pińczowie. O godzinie 9 rolnicy zaczną zbierać się obok pińczowskiej "targowicy" przy ulicy Republiki Pińczowskiej. O godzinie 10 wyjadą ciągnikami na ulice miasta oraz szosy w okolicznych miejscowościach. Organizatorzy spodziewają się nawet 100 ciągników. Sprawdź szczegóły:

Podobna akcja w mieście odbyła się w środę, 24 stycznia. Przypomnijmy:

Strajk planują także rolnicy z Opatowa i Sandomierza.

Na aktualizowanej mapce dotyczącej piątkowego protestu rolników widnieją też inne świętokrzyskie miejscowości: Kazimierza Wielka i Łoniów w powiecie sandomierskim. Tam też można się spodziewać protestujących rolników.

W piątek, 9 lutego na terenie Sandomierza odbędzie się rolniczy protest. Około godziny 9 protest rozpocznie się na drogach krajowych 77 i 79 od stacji paliw przy ulicy Żwirki i Wigury do ulicy Lwowskiej na długości około dwóch kilometrów oraz drodze krajowej 79 na odcinku dwóch kilometrów od łączenia się z drogi krajowej 77 do parkingu przy Spichlerzu, na całej szerokości pasa drogowego. W ramach zgromadzenia przewidziane są wystąpienia rolników oraz panele dydaktyczne, a także przejazd i zatrzymanie około 300 pojazdów rolniczych na tej trasie, na skutek czego mogą nastąpić utrudnienia w ruchu drogowym. Przewidywany czas trwania protestu około 13 godzin. Komunikacja wskazanym odcinkiem będzie możliwa dla trzech rodzajów pojazdów: komunikacji miejskiej, pojazdów uprzywilejowanych oraz dla pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne. W związku z tym miasto Sandomierz zapowiedziało, że tego dnia będą kursować autobusy o większej pojemności.

Uwaga! W związku z protestami mogą pojawić się utrudnienia na drogach.

Artur Konarski, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego, szef Solidarności Rolników Indywidualnych w regionie świętokrzyskim, a także rolnik podkreślił, że tego dnia świętokrzyscy rolnicy będą się solidaryzować z rolnikami na granicy.

- Nie wiemy co dalej będzie z nami... Jeśli polityka unijna nie ulegnie zmianie, nie będzie żadnych ograniczeń na granicy, to Polscy rolnicy tego nie wytrzymają. My nie wygramy z oligarchami czy ukraińskimi producentami. Ponadto, na razie nie widzimy konkretnych działań ze strony naszego państwa, dlatego ta cała sytuacja nie jest za ciekawa - nie tylko dla nas rolników, ale również dla polskich konsumentów

- mówi Artur Konarski.

Kolejny protest rolników w Nagłowicach
Po piątkowym, generalnym proteście w kraju, na poniedziałek, 12 lutego planowany jest kolejny protest rolników na rondzie w Nagłowicach. Ostatnio, kilkaset osób pojawiło się tam w środę, 24 stycznia. Zobaczcie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie