MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy ze Starachowic przesiedli się na rowery

Monika NOSOWICZ-KACZOROWSKA [email protected]
W rowerowym patrolu będą jeździć starszy inspektor Jan Mameła i młodszy inspektor Andrzej Heba.
W rowerowym patrolu będą jeździć starszy inspektor Jan Mameła i młodszy inspektor Andrzej Heba. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Strażnicy miejscy ze Starachowic - wzorem policjantów - na wakacje przesiedli się na dwa koła. Będą patrolować okolice zbiorników wodnych

Rowerowe patrole to część programu Razem Bezpieczniej, który do końca roku będzie realizowany w gminie Starachowice. Gmina na ten cel dostała 100 tysięcy złotych, z własnego budżetu dołożyła 30 tysięcy złotych.

Pieniądze zostaną przeznaczone na kilka działań poprawiających bezpieczeństwo. Już zostały kupione dwa rowery, na których strażnicy miejscy w czasie wakacji mają patrolować miejsca, gdzie trudno dojechać samochodem. Na pewno będą to okolice zbiorników Lubianka i Piachy. W patrolu będą jeździć starszy inspektor Jan Mameła i młodszy inspektor Andrzej Heba.

- Chodzi o zwiększenie mobilności Straży Miejskiej. Patrol pieszy nie jest w stanie dotrzeć szybko na miejsce, a są takie miejsca, że trudno dojechać samochodem. W porozumieniu z policją ustaliliśmy, że patrole rowerowe, podobnie jak piesze będziemy prowadzić wspólnie - powiedział Waldemar Jakubowski, komendant Straży Miejskiej w Starachowicach.

Rowery dla strażników zostały trwale oznakowane. Takie oznakowanie strażnicy oferują każdemu mieszkańcowi Starachowic za darmo.

Monitoring

Jednym z ważniejszych punktów programu Razem Bezpiecznie jest rozbudowa miejskiego monitoringu.

- Zostanie wymieniony system operacyjny, tak by w przyszłości mógł obsługiwać więcej niż obecnych 16 kamer. Centrum monitoringu będzie przeniesione z Komendy Powiatowej Policji na dyżurkę Straży Miejskiej, a dyżurny będzie sprawdzał, co dzieje się w monitorowanych miejscach w mieście - wyjaśnia Waldemar Jakubowski.

Przy okazji zmian w działaniu monitoringu planowane jest przeniesienie dwóch kamer, które - jak się okazało - nie spełniają swojego zadania. Kamera z ulicy Wojska Polskiego ma trafić na ulicę Radomską w pobliże klubu nocnego, a kamera ustawiona koło Starachowickiego Centrum Kultury - w rejon skrzyżowania ulic Radomskiej i Konstytucji 3-go Maja. Mobilna kamera zostanie ustawiona na jednym z osiedli: Żeromskiego lub Murarskiej. O objęcie osiedli monitoringiem proszą mieszkańcy i działający na osiedlach przedsiębiorcy. W przyszłości - po wymianie systemu operacyjnego - możliwe będzie uruchomienie większej liczby kamer monitorujących miasto.

Samoobrona i mapa

Za pieniądze z programu we wrześniu ruszą zajęcia profilaktyczne i edukacyjne dla uczniów starachowickich szkół, w październiku zostaną uruchomione kursy samoobrony dla pań oraz kurs udzielania pierwszej pomocy. Wśród uczniów, członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaprzyjaźnionych instytucji przeprowadzona zostanie kampania "Stop wandalom". Na stronie internetowej Urzędu Miasta ma być uruchomiona Mapa Zagrożeń, czyli szczegółowy plan miasta, na którym będą zaznaczone miejsca szczególnie niebezpieczne.

Gmina Starachowice jest jednym z trzech wnioskodawców w województwie, które dostały pieniądze z programu Razem Bezpiecznie. Dwa pozostałe też znajdują się w powiecie starachowickim. Pieniądze na poprawę bezpieczeństwa trafią jeszcze do gminy Mirzec i Powiatu Starachowicki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie