Nasza Loteria

Strefa skażenia w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Kielcach. Kombinezony, dezynfekcja i odkażanie... na szczęście to tylko ćwiczenia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Białe kombinezony, maski, urządzenia odkażające, maty dezynfekcyjne, kurtyny wodne, wyznaczone strefy skażenia i strefa bezpieczeństwa. W czwartek, 28 września na terenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach odbyły się widowiskowe ćwiczenia symulacyjne z zakresu zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa świętokrzyskiego. W ćwiczeniach wzięło udział 100 pracowników różnych służb: głównie powiatowych lekarzy weterynarii, którzy w praktyce zdobywali niezbędną wiedzą w razie zagrożenia.

Strefa skażenia w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Kielcach? Uspokajamy - to tylko ćwiczenia symulacyjne w razie groźnej choroby ptaków

W celu jak najlepszego przygotowania się Inspekcji Weterynaryjnej i różnych służb do zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu (HPAI), w czwartek, 28 września na placu przed Powiatowym Inspektoratem Weterynarii przy ulicy Ściegiennego w Kielcach zorganizowano ćwiczenia symulacyjne prezentujące sposób zwalczania choroby w oparciu o polskie i unijne przepisy prawa.

W ćwiczeniach wzięli udział: powiatowi lekarze weterynarii z całego województwa, ale również różne służby w tym straż pożarna i policja, których praca i pomoc są niezbędne, w razie zagrożenia epidemicznego.

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, doktor Bogdan Konopka zdradził, że w szkoleniu bierze udział około 100 osób. Ćwiczenie składa się z części teoretycznej, ale również praktycznej.

- Ćwiczenia prowadzone są w rozbiciu dwudniowym. Dzisiaj i 4 października planujemy podsumowanie i omówienie działań poszczególnych grup wyznaczonych do różnych czynności w ramach Powiatowego Zarządzania Kryzysowego. Takiemu zespołowi przewodniczy Powiatowy Lekarz Weterynarii - mówił doktor Bogdan Konopka.

Celem ćwiczeń symulacyjnych jest przygotowanie merytoryczne i praktyczne pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, członków zespołów zarządzania kryzysowego oraz innych służb: policji, straży pożarnej, nadleśnictwa, w razie wystąpienia zagrożenia.

- Ustawianie poszczególnych namiotów dla różnych grup i zespołów, maty i ściany dezynfekcyjne, mycie samochodów, które przecież muszą wjechać i wyjechać w celu załadowania i wywiezienia padłych zwierząt - to wszystko musi się odbywać w odpowiedniej kolejności, w bezpieczny sposób. Dlatego dziś ćwiczymy całą tę procedurę. To bardzo ważne, w takim ognisku choroby, aby nie był on wektorem w jego przenoszeniu - wyjaśniał

Wojewódzki Lekarz Weterynarii podkreślił, że takie działania są potrzebne i ważne, by uniknąć często wielomilionowych strat nie tylko dla gospodarstwa, ale również dla gospodarki narodowej.

Działaniami podejmowanymi przez Inspekcję Weterynaryjną jest prowadzenie tak zwanego monitoringu biernego choroby między innymi poprzez: akcje informacyjne wśród hodowców drobiu i ludności dotyczące konieczności powiadamiania o znalezionych padłych lub konających dzikich ptakach czy masowych padnięciach ptaków oraz o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji na fermach drobiu.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest chorobą wirusową drobiu domowego i dzikich ptaków, która wywoływana jest wirusem influenzy typu A. Wśród drobiu najbardziej podatne na zakażenie są indyki, kaczki i kury, natomiast z ptaków dzikich najczęściej chorują ptaki wodne (kaczki, gęsi, łabędzie). To właśnie one stanowią główny rezerwuar wirusa i są przenosicielami choroby. Przebieg choroby może skutkować śmiertelnością do 100%, dlatego też ma ona duże znaczenie ekonomiczne.

W ćwiczeniach wzięli udział: inspektorzy z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Policja, Straż Pożarna, Polski Związek Łowiecki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa województwa świętokrzyskiego, Świętokrzyski Park Narodowy, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich, Powiatowy Zarząd Dróg.

Zobaczcie zdjęcia z widowiskowych ćwiczeń na terenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie