MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Politechniki Świętokrzyskiej przez tydzień na plenerze malowali zabytki i zakątki Sandomierza. Powstały ciekawe prace

Klaudia Tajs
Pamiątkowe zdjęcie uczestników, opiekunów i władz uczelni.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników, opiekunów i władz uczelni. Klaudia Tajs
Aż 160 prac powstało podczas sandomierskiego pleneru rysunkowo - malarskiego studentów II roku kierunku Architektura Politechniki Świętokrzyskiej. Podczas sobotniego wernisażu w siedzibie Politechniki Świętokrzyskiej pokazano zaledwie część prac, a autorzy najlepszych odebrali nagrody od władz wydziału. Jesienią prace zostaną pokazane na wystawie w Politechnice Świętokrzyskiej.

W tygodniowym plenerze w Sandomierzu uczestniczyło kilkunastu studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Plener był podsumowaniem dwuletnich zajęć. Studenci w swoich pracach zatrzymali zabytki i charakterystyczne miejsca. To kościół świętego Jakuba, Brama Opatowska, Kamienica Oleśnickich, Rynek, Katedra, urokliwe kamieniczki oraz uliczki. Każdy ze studentów namalował osiem prac.

Zwieńczeniem pleneru był wernisaż, podczas którego młodzieży towarzyszył między innymi Marek Iwański, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. - - Malowane i rysowane są najciekawsze obiekty zarówno w ramach promowania Politechniki Świętokrzyskiej jak i Sandomierza - powiedział dziekan Iwański. - Jesteśmy w regionie świętokrzyskim i dążymy do tego, aby pracować w wielu miejscach. Stąd nasze plenery odbywają się także w powiecie kazimierskim i Klimontowie.

Architekt to osoba, która powinna łączyć w sobie cechy piękna czyli sztuki i cechy inżynierskie czyli budownictwa, dlatego takie plenery są bardzo ważne dla rozwoju i kształcenia architektów.

Opiekunowie grup Edyta Banachowska i Agnieszka Bojarowicz podkreśliły, że plenery są wyjątkowe ponieważ studenci mają czas przeznaczony tylko i wyłącznie czas na rysunki i malarstwo. - Obserwujemy od wielu lat, że studenci podchodzą do tego z dużym sercem - powiedziała Edyta Banachowska. - Rysunki są dopracowane, są ciekawe i wyglądają zupełnie inaczej, niż te, które powstają na zajęciach, na uczelni.

Podczas wernisażu nagrodzono najlepsze prace. Jedną z dwóch nagród otrzymała Klaudia Rogula, która nagrodzoną pracę poświęciła kościołowi św. Jakuba. - Narysowałam wnętrze kościoła i jego portale - opisała Klaudia. - Malowałam go cały dzień i jestem bardzo dumna z wygranej, ponieważ jest to moja pierwsza nagroda. Uważam, że wszystkie prace są wyjątkowe.

Na przełomie października i listopada w siedzibie Politechniki Świętokrzyskiej zostanie zorganizowana wspólna poplenerowa wystawa podsumowująca wszystkie tegoroczne plenery studentów kieleckiej uczelni.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie