Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spierali się o… gruszki. IV Prawniczy Konkurs Krasomówczy

(wlodo)
Uczestnicy IV Prawniczego Konkursu Krasomówczego wraz komisją, oceniającą wystąpienia.
Uczestnicy IV Prawniczego Konkursu Krasomówczego wraz komisją, oceniającą wystąpienia. Tomasz Górski
W poprzednich latach młodzi mówcy – uczestnicy konkursu krasomówczego, toczyli spory o literackie postaci – księdza Robaka z „Pana Tadeusza” i Andrzeja Kmicica, bohatera „Potopu”; lub o literackie motywy, jak zaczerpnięty z „Ferdydurke” problem nadużywania wulgaryzmów. Również temat czwartej edycji Prawniczego Konkursu Krasomówczego, organizowanego przez Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, nawiązywał do klasyki polskiej literatury.

Sejm Rzeczpospolitej Polski ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, dlatego tematu poszukali organizatorzy w jego twórczości. W powieści „Ogniem i mieczem” jest świetnie napisana scena, w której Rzędzian – „pacholik Skrzetuskiego, szlachcic chodaczkowy z Podlasia” – chwaląc się swoją zaradnością i sprytem, opowiada o sporze, jaki jego rodzina toczy z sąsiadami, Jaworskimi: „…bo trzeba waszmościom wiedzieć, że oni (Rzędzianowie) mają tam proces z Jaworskim o gruszę, co na miedzy stoi i w połowie nad Jaworskich gruntami, a w połowie nad naszymi ma gałęzie. Owóż jak ją Jaworscy trzęsą, to i nasze gruszki opadają, a dużo idzie na miedzę. Oni tedy powiadają, że te, co na miedzy leżą, to ich, a my...”.

Sienkiewicz nie wyjawił na kartach powieści jak ów proces się zakończył (możemy się domyślić, że Rzędzian „puścił Jaworskich z torbami”, bo w „Potopie” pojawia się jako zamożny, pewny siebie szlachcic, starosta na Wąsoszy). Spór ten – jako, że jest dość typowy dla stosunków cywilnoprawnych – został poddany ocenie uczestników IV Prawniczego Konkursu Krasomówczego, który odbył się w miniony piątek w siedzibie uczelni.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowani problematyką prawniczą, zostali postawieni przed trudnym zadaniem przekonania jury w trakcie pięciominutowych wystąpień, do racji „pozwanych” (Jaworskich) lub „powodów (Rzędzianów). Musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami retorycznymi i oratorskimi w pojedynkach na argumenty, ale także wiedzą prawniczą.

Jury brało pod uwagę barwność i bogactwo języka, sugestywność wypowiedzi, umiejętność doboru argumentów i jasnego ich uzasadniania. Właśnie tymi cechami wyróżniały się mowy wygłoszone przez zwycięzców konkursu: Moniki Dziarmagi z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju (I miejsce), Karoliny Staszowskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie (II miejsce) i Pawła Gorczycy z Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie (III miejsce). Tuż za podium znalazł się Kamil Nowak z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie