MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc nad regionem. Zobacz niesamowite zdjęcia

(KK)
Czyste niebo i Superksiężyc nad Kielcami i całym regionem - po wielu dniach zachmurzenia pogoda na obserwacje była idealna. W Kielcach punktualnie o godzinie 16.25 srebrny, a w zasadzie pomarańczowy glob zaczął wyłaniać się zza Pasma Masłowskiego. I dało się go sfotografować w tle wieży najstarszego kieleckiego kościoła Świętego Wojciecha.

Superksiężyc, który mogliśmy obserwować w poniedziałek to Księżyc w pełni, a w dodatku w punkcie najbliższym Ziemi. Nasz naturalny satelita krąży bowiem po orbicie okołoziemskiej, która ma kształt spłaszczonej elipsy. Największa odległość między tymi dwoma ciałami niebieskimi to 406 700 kilometrów (apogeum), średnia to 384 000 kilometrów a najmniejsza 356 536 kilometrów (perygeum) i tak blisko był Księżyc właśnie w ten poniedziałek. Tarczę Srebrnego Globu zobaczyliśmy o 14 procent większą niż zwykle i świecącą o 32 procent jaśniej niż podczas „zwykłej” pełni.

Oto księżyc nad Sandomierzem. Zdjęcie czytelnika

Kolejne minuty w Kielcach zajęło poszukiwanie innego miejsca, z którego można by ująć coraz bledszy, mniejszy i wędrujący coraz wyżej Superksiężyc. Udało się go wkomponować między wieże Pałacu Biskupiego, ale był już tak jasny - świecił o ponad 30 procent jaśniej niż zwykle - że bez filtrów nie widać było charakterystycznych księżycowych kraterów.

W tym czasie najlepszy widok na Superksiężyc mieli kierowcy jadący w Kielcach ulicą Krakowska w kierunku centrum. Można było jeszcze zrobić zdjęcia Srebrnego Globu za plecami pomnika Legionowej Czwórki i nad pomnikiem Armii Krajowej. Przy pomniku Henryka Sienkiewicza już nie, bowiem Księżyc chował się za Kieleckie Centrum Kultury i podobnie jak nad Rynkiem przypominał wyglądem dużą lampę.

Księżyc można też "ciekawie upolować" gdy będzie zachodził we wtorek rano na zachodnim horyzoncie przed godziną 7.15 i znowu będzie powiększony i ubarwiony na pomarańczowo przez nakładanie się warstw atmosfery.

Ostatnio takie zjawisko obserwowano 68 lat temu- 26 stycznia 1948 roku, a na następne tak wielkie zbliżenie Srebrnego Globu trzeba poczekać "tylko" 18 lat- do 25 listopada 2034 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie