Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Musztardy. Jak zrobić ten przysmak? Demonstruje Bartłomiej Janicki z restauracji Oranżeria w Kielcach (WIDEO)

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Krzysztof Krogulec
We wtorek, 6 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Musztardy. Dlaczego ta przyprawa doczekała się swojego święta? - Mówiąc krótko - bo jest smaczna i zdrowa - mówi o sosie z gorczycy, znanym od dwóch tysięcy lat Bartłomiej Janicki, szef gastronomii w Restauracji Oranżeria w Best Western Grand Hotel w Kielcach. Specjalnie dla nas zaprezentował jak zrobić w domu wyjątkowa musztardę własnej roboty. Zobaczcie film.

Prosty przepis na przyrządzenie musztardy sprawił, że od początku naszej ery bardzo szybko podbiła podniebienia i stoły na całym świecie. Musztarda powstaje przez łączenie ziaren gorczycy, zwykle mielonych, z octem. Dodaje się także do niej sól i cukier.

Wiele odmian

Różne gatunki gorczycy i sposób ich mielenia oraz dodatki stworzyły wiele odmian musztardy, Kto nie zna musztardy stołowej, sarepskiej, kremskiej, dijon, francuskiej, bawarskiej czy rosyjskiej?

To najpopularniejsze odmiany. Ale musztard jest tyle ile dodatków, które mogą decydować o jej smaku. Są więc na przykład miodowa czy chrzanowa, a kielecki producent - Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem w Kielcach produkuje także czeską, starofrancuską, delikatesową i grillową.

- Musztarda to obok majonezu kieleckiego i snacków - sztandarowy wyrób naszej spółdzielni. Od prawie 90 lat podbija rynek produktów spożywczych w Polsce i za granicą, ciesząc się uznaniem ogromnej rzeszy klientów i zdobywając przez ekspertów z branży prestiżowe nagrody. Wystarczy wymienić: Znak Jakość Tradycja w 2011 roku, Laur Konsumenta - Odkrycie Roku w latach 2008, 2010, Doceń Polskie w 2012, Nasze Dobre Świętokrzyskie w 2013 roku oraz Złoty Medal Skarby Natury - regionalia 2015 i Przebój FMCG 2015 - mówi Grzegorz Feliksiak z Wytwórczej Spółdzielni Pracy Społem , opowiadając o produkcie wytwarzanym w Kielcach.

Tajemnica smaku kieleckiej musztardy, podobnie jak innych produktów spod szyldu Wytwórczej Spółdzielni Pracy Społem Kielce, tkwi w tradycyjnej autorskiej recepturze oraz najwyższej jakości składników. W Społem produkcja musztardy, która szturmem zdobyła rynek ruszyła w 1932 roku. Charakterystyczne słoiczki z kolorowymi paskami można dziś spotkać na sklepowych półkach nie tylko na terenie całej Polski, ale także między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Kazachstanie.

Musztarda na zdrowie

Dlaczego lubimy musztardę?
- Musztarda znacznie poprawia smak potraw, głównie mięs i wędlin. Jest stosowana także, aby nadać mięsu odpowiednią konsystencję, ponieważ pod jej wpływem mięso staje się bardziej kruche. Musztarda jest podstawowym składnikiem sosów musztardowych. Co bardzo ważne, od dwóch tysięcy lat gorczycę, czyli podstawowy składnik musztardy uznaję się ją za przyprawę o wartościach leczniczych, bowiem (łagodzi bóle reumatyczne, pobudza trawienie tłuszczu, działa antybakteryjnie oraz obniża ciśnienie krwi. Kuchnia nie może się obejść bez musztardy. W naszej restauracji zajmuje ważne miejsce w bufecie śniadaniowym, w postaci podstawowej ale i jako dodatek do sosów i sałatek. Jest nieodzowna do łososia, grillowanego karczku. Mamy własną sprawdzoną recepturę i sami przygotowujemy ją z gorczycy, przypraw, oliwy, octu, wody, mąki, cytryny oraz dodatku cukru pudru. Doceniamy również smak musztardy delikatesowej, sarepskiej - najlepszej ze Społem w Kielcach - mówi Bartłomiej Janicki, szef gastronomii w Restauracji Oranżeria w Best Western Grand Hotel w Kielcach.

Ciekawostki

Chociaż musztarda masowo pojawiła się na stołach na początku naszej ery, prawdopodobnie była wynalazkiem starożytnych Rzymian - wybitnych koneserów jadła i wina. Ziarenka gorczycy, z których wyrabia się musztardę, były jednak wykorzystywane jeszcze wcześniej, 3 tysiące lat przed naszą erą, między innymi w kulturze sumeryjskiej, głównie do przykrywania nieprzyjemnego smaku nieświeżej żywności.

Słowo musztarda pochodzi od latyńskiego określenia „mustum” oznaczającego winogronowy moszcz - młode, niesfermentowane wino, które francuscy mnisi łączyli z kruszonymi ziarenkami gorczycy, wytwarzając pierwszą musztardę.

Oryginalny smak musztardy zdobywał miłośników w ciągu kolejnych wieków - w IV wieku papież Jan XXII powołał nawet specjalną funkcję papieskiego „musztardiera”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto ucierane z wiśniami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie