MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święta jak malowane - Skalbmierz wraca do tradycji

Adam Ligiecki
Uroczyste podsumowanie projektów wielkanocnych odbyło się podczas spotkania w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu.
Uroczyste podsumowanie projektów wielkanocnych odbyło się podczas spotkania w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu. Sławomir Mertyna
Świąteczne projekty zorganizowały wspólnie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna w Skalbmierzu. Najwięcej emocji, co zrozumiałe, wzbudził I Skalbmierski Konkurs Koszy Wielkanocnych - Święconka 2011.

Do udziału w tym projekcie zaproszone zostały koła gospodyń wiejskich działające na terenie gminy. - Do konkursu zgłosiło się dziesięć kół z przystrojonymi, tradycyjnymi koszami. Bardzo mile zostaliśmy zaskoczeni - przyznaje dyrektor ośrodka kultury Agata Jackiewicz.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce przed świętami. Jury: animator kultury Lucyna Pyła, Iwona Górska i Dorota Celej z Powiatowego Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Cudzynowicach oraz Katarzyna Kawiorska z Domu Kultury w Działoszycach miało trudny wybór, lecz udało się wybrać najatrakcyjniejsze kosze ze święconką.

Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Baranowa, drugie - panie z Tempoczowa Rędzin, trzecie - z Sielca Kolonii. Wyróżnienia otrzymały też pozostałe biorące udział w konkursie koła z: Zakrzowa, Szarbi Zwierzynieckiej, Grodzonowic, Kobylnik, Boszczynka, Tempoczowa Kolonii i Drożejowic.

"Przepis na pisankę" - to hasło pierwszej edycji akcji artystycznej, zorganizowanej przez pracownię plastyczno-fotograficzną skalbmierskiego ośrodka kultury. Trwała ponad miesiąc, do 20 kwietnia. Rozdano 50 styropianowych jaj - osobom pełniącym rozmaite funkcje i stanowiska, reprezentującym różne dziedziny życia. Miały one stworzyć własną wizję wyglądu wielkanocnego jaja.

Do rewii pisanek włączyła się też Biblioteka Publiczna w Skalbmierzu. Jedno ze Spotkań o Zmroku 2011 poświęcono tradycjom związanym z jajkiem wielkanocnym. Miało ono zainspirować do wykonania własnej pisanki, która - według legend - posiada nadzwyczajną moc. Przy okazji dzielono się wiedzą na temat wielkanocnych obyczajów.

Drugą część spotkania wypełniły warsztaty poświęcone sztuce zdobienia jaj, prowadzone przez Teresę Bondaś i Agatę Jackiewicz. Skalbmierzanom najbardziej przypadły do gustu technika quilling oraz zdobienie woskiem. Zainteresowanie wzbudziła też gawęda Anny Godzic, Ukrainki zamieszkałej w pobliskiej Solczy - o obyczajach, jakie są kultywowane w jej rodzinnych stronach.

Wielkanoc to także piękne, kolorowe palmy. W ramach Skalbmierskich Spotkań o Zmroku 2011 zorganizowano spotkanie poświęcone tradycji obchodów Niedzieli Palmowej. Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Warsztaty prowadziły plastyczki Dorota Celej, Iwona Górska i Teresa Bondaś, udzielając paniom fachowych porad dotyczących robienia kwiatów z bibuły, zdobienia palm wielkanocnych. - To był strzał "w dziesiątkę"! - ocenia dyrektor Agata Jackiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie