Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Krasocinie i Olesznie. Piękne i wzruszające uroczystości! Zobaczcie zdjęcia

Ryszard Kowalczyk
11-ty listopada 1918r. to wielka data - symbol miłości do ojczyzny, walki o niepodległość, symbol wiary i zwycięstwa narodu polskiego. Z tej okazji Oleszno oraz Krasocin stały się miejscami uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na które w piątek 10 listopada 2023r., zaprosili wszystkich mieszkańców i gości, Przewodniczący Rady Gminy Krasocin, p. Bogdan Bukowski oraz Wójt Gminy, p. Ireneusz Gliściński, aby wspólnie świętować 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

"Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa"
Ludwik Wiszniewski, Jedenasty Listopada.

Zobaczcie zdjęcia

Ojczyzna- matka, która kocha wszystkie swoje dzieci
"W czyjem sercu miłość tleje,
I nie toczy go zgnilizna,
W tego duszy wciąż jaśnieje:
Bóg, rodzina i ojczyzna!"
Władysław Bełza, Co kochać?

Na rynku, w sercu Oleszna, pod pomnikiem wzniesionym w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zgromadziły się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych Oleszna, Świdna i Chotowa oraz Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie. Obecne były władze Gminy Krasocin: Przewodniczący Rady Gminy, p. Bogdan Bukowski oraz Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński; władze Kościoła katolickiego w osobie proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie, ks. kanonika Jacka Szymańskiego, ponadto dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, p. Rafał Pacanowski, wicedyrektor, p. Teresa Szczepańska, władze Samorządu Uczniowskiego ZPO w Olesznie, Drużyna Harcerska oraz uczniowie kl. III- VII Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie wraz z wychowawcami i nauczycielami, jak również członkowie Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie, Orkiestra Dęta OSP w Olesznie oraz mieszkańcy Oleszna. Wszyscy zgromadzili się, aby podziękować za niepodległą i wolną Ojczyznę, którą w testamencie otrzymali od swoich przodków. Pod symbolicznym obeliskiem głos zabrał p. Ryszard Kowalczyk- historyk miejscowej szkoły, który przypomniał wydarzenia na drodze do niepodległej Polski - insurekcja kościuszkowska, powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, odzyskanie niepodległości oraz postacie z nimi związane - gen. Tadeusz Kościuszko i Wojciech Bartosz, porucznik Piotr Wysocki, ks. Wincenty Ingielewicz, marszałek Józef Piłsudski. Wskazał również, iż Polska jest naszą matką, której należy się cześć i szacunek, a wszyscy Polacy winni postępować tak, aby nasza Matka mogła być dumna z dokonań swoich dzieci. W dalszej części Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński, podziękował wszystkim za przybycie, przypomniał także o szacunku i dbałości o symbole narodowe, które są nierozerwalnie związane z polskością. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyła ceremonia składania wiązanek kwiatów, które złożyli: Przewodniczący Rady Gminy Krasocin, p. Bogdan Bukowski, Wójt Gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński, Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. AK w Olesznie, harcerze oleszyńskiej szkoły, delegacja Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie oraz p. Stanisław Ptak- inicjator odbudowy pomnika niepodległości w Olesznie. Wspólne świętowanie 105. rocznicy odzyskania niepodległości zakończyła "Rota" oraz wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Olesznie.

Zobaczcie zdjęcia

"W imię Ojca, - w imię Syna,
I świętego Ducha,
Polska modli się dziecina,
A Pan Bóg ją słucha"
Władysław Bełza, Modlitwa za Ojczyznę

Polska - zawsze pod sztandarem Bóg, Honor, Ojczyzna

Dwanaście pocztów sztandarowych reprezentujących jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych - Oleszno, Świdno, Chotów, Cieśle, Sułków oraz szkoły z terenu Gminy Krasocin - SP im. AK w Olesznie, ZPO im. Rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie, ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie, SP im. Jana Pawła II w Czostkowie, SP im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach, SP im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie oraz sztandar Gminy Krasocin przybyło do kościoła pod wezwaniem św. Doroty i Tekli w Krasocinie. Razem z licznie przybyłymi mieszkańcami Gminy Krasocin, wzięły one udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie, ks. kanonik Jacek Szymański oraz wikariusz krasocińskiej parafii, ks. Piotr Kucharz, który w swojej homilii nawiązał m.in. do słów Prymasa Tysiąclecia- Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego: ,,Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska- Polską była! Aby w Polsce - po Polsku się myślało!”.

W krasocińskim parku pamięci
"Do Ojczyzny, po rodzinie,
Wzbudź najczystszy żar miłości:
Tuś się zrodził w tej krainie,
I tu złożysz swoje kości"
Władysław Bełza, Co kochać?

Zobaczcie zdjęcia

W uroczystym pochodzie, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Krasocinie, wszyscy udali się pod Grotę Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Głos zabrał p. Ryszard Kowalczyk, który w nawiązaniu do 12 edycji Narodowego Czytania 2023r., przypomniał fragment powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", poświęcony rozmowie Zygmunta Korczyńskiego z matką, po jego powrocie z Francji do domu rodzinnego. Swoje patriotyczne wystąpienie zakończył wierszem Władysława Bełzy pt.: "Modlitwa za Ojczyznę". Następnie gospodarz Gminy Krasocin, wójt Ireneusz Gliściński, podziękował księżom za liturgię Mszy św. oraz homilię, w której ks. wikariusz Piotr Kucharz przypomniał o tradycyjnych polskich wartościach, jakie od wieków wyznawały kolejne pokolenia Polaków, a które z racji swojej uniwersalności winny być bliskie, również nam współczesnym. Pan wójt wskazał, iż dzisiejszego dnia winniśmy być szczególnie dumni z naszych symboli narodowych, w tym biało-czerwonej flagi, pod którą nasi ojcowie walczyli i ginęli za Ojczyznę. Zakończeniem uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była ceremonia składania wiązanek kwiatów i zniczy. Pod pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Krasocin, w walkach o niepodległość podczas wojny polsko - bolszewickiej 1920r., II wojny światowej w latach 1939-1945 i w okresie stalinowskim wiązanki kwiatów złożyły delegacje: Urzędu Gminy w Krasocinie, dzieci z Samorządowego Przedszkola w Krasocinie, Zespołu Placówek Oświatowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Krasocinie- dyrektor Krzysztof Jasiowski, Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach- dyrektor Aneta Jończyk, ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie - dyrektor Agata Kapelusz - Derejska, SP im. Jana Pawła II w Czostkowie - dyrektor Zdzisława Mąkosa, SP im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie - dyrektor Małgorzata Klimczyk- Karpińska, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie- wicedyrektor Teresa Szczepańska z Zarządem Samorządu Uczniowskiego, Koła Gospodyń Wiejskich "Krasockie Babki" w Krasocinie, Klubu Seniora w Krasocinie. Ceremonia składania wiązanek kwiatów, stała się wyrazem wdzięczności i pamięci mieszkańców Gminy Krasocin, wobec dokonań swoich przodków, którzy poświęcili własne życie dla swojej matki- Rzeczpospolitej Polskiej. Gminne uroczystości w Krasocinie zakończyło odegranie ,,Roty" oraz pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego "Marsz Pierwszej Brygady" przez MOD OSP w Krasocinie pod batutą kapelmistrza Leopolda Kwapisza.

Autor tekstu i zdjęć: Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. AK w Olesznie

Zobaczcie zdjęcia

Zobaczcie też:

Zobaczcie zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie