Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Juniorzy pokazali, co potrafią!

ach
Paulina Sobczyk i Maciej Dyk z Niepublicznego Technikum Zawodowego imienia Żołnierzy Sił Pokojowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
Paulina Sobczyk i Maciej Dyk z Niepublicznego Technikum Zawodowego imienia Żołnierzy Sił Pokojowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. ach
Wielkie gotowanie „na żywo”, emocje, stres i ciekawe pomysły – te słowa chyba najpełniej oddają tegoroczną edycję konkursu kulinarnego Świętokrzyski Mistrz Kuchni w kategorii juniorzy. W niedzielę, 30 kwietnia w Tokarni podczas II Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków zmierzyło się osiem drużyn uczniów ze świętokrzyskich szkół gastronomicznych.

ZOBACZ TAKŻE:
II Świętokrzyski Festiwal Smaków w skansenie Tokarnia - tak bawiliśmy się w niedzielę, 30 kwietnia

CZYTAJ TAKŻE: Pysznie i tłumnie na Świętokrzyskim Festiwalu Smaków w Tokarni! Wybierz się i Ty! Impreza trwa w poniedziałek, 1 maja

Zadanie łatwe nie było. Każda z trzech drużyn, miała nieco ponad godzinę na przygotowanie pięciu porcji przystawek z wykorzystaniem przystawki (na zimno lub gorąco) z wykorzystaniem białego sera (twarogu) oraz dania głównego używając pstrąga i grzybów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Profesjonalizm i wykwintne potrawy, czyli zmagania zawodowców

CZYTAJ TAKŻE: Świętokrzyski Mistrz Kuchni 2017. Gotowanie na wesoło, czyli zmagania amatorów

CZYTAJ TAKŻE: Świętokrzyski Festiwal Smaków kipi atrakcjami. Pal Obfitości, oberki, polki i robienie masła

Łącznie o tytuł walczyło osiem drużyn, złożonych z kucharzy liderów i ich pomocników: Adam Gajdka z Prywatnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej „Awans”; Klaudia Kowalska z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Kielcach; Karol Filipczak, Daniel Smołuch z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach; Michał Naszydłowski, Dominika Skowron z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach; Bartosz Matysek, Dominika Górecka z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach; Kacper Sękowski, Emilia Stańko z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach; Paulina Sobczyk, Maciej Dyk z Niepublicznego Technikum Zawodowego imienia Żołnierzy Sił Pokojowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach; Martyna Sobierajska, Natalia Rączka z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Busku – Zdroju ZDZ w Kielcach; Gabriela Sput, Damian Dryja z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju.

Nie było czasu na zastanowienie się, ani na zaczęcie od początku i poprawienie błędów. Presja czasu i jurorzy, patrzący na niemalże każdy ruch nożem nie tylko motywowali, ale też trochę podwyższali stres.

- Widzę, że poziom się podwyższył w stosunku do ubiegłego roku, widać to gołym okiem. Uczniowie mają ciekawe pomysły, odważnie łączą smaki, no i pod względem estetycznym wygląda to niczego sobie. A trzeba podkreślić, że przyrządzenie ryby w taki sposób, żeby była smaczna nie przesolona, nie wysuszona - to jest sztuka - powiedział Hubert Sanecki, szef kuchni restauracji Spektrum Smaku w kieleckiej Willi Hueta, członek jury konkursowego.

Każda potrawa przygotowana podczas konkursu była próbowana przez jury degustacyjne, którego członkami byli także: Sebastian Klamka - zeszłoroczny Mistrz w kategorii profesjonaliści, Patryk Kotarba - szef kuchni restauracji Ponidzie w hotelu Słoneczny Zdrój, Michał Bętkowski - Nosalowy Dwór w Zakopanem oraz jury techniczne złożone z dwóch szefów kuchni, wymienionego wcześniej Huberta Saneckiego - szefa kuchni w restauracji Spektrum Smaku w Willi Hueta oraz Rafała Korusa - szefa kuchni w restauracji Oranżeria, w hotelu Best Western Grand Hotel.

Każdy z zawodników dodatkowo musiał opowiedzieć jak przygotował dania. Jury nie szczędziło słów krytyki - kiedy coś było smaczne chwalili, zwracając uwagę na szczegóły, ale gdy było coś niedopracowane - również o tym jasno i wyraźnie informowali uczestników. - Było kilka ciekawych propozycji, w których smaki się doskonale łączyły. I nie powstydzili by się ich szefowie kuchni w restauracjach czy hotelach, między innymi tortellini z buraka i koziego sera podane w towarzystwie pesto z rukoli - mówił Rafał Korus, szef kuchni restauracji Oranżeria.

Potrawy przygotowane przez juniorów ocenił pod względem wizualnym także znany i szanowany szef kuchni Robert Sowa.
- Jestem pod wrażeniem tego, jak odważni są amatorzy i juniorzy w przygotowywaniu potraw konkursowych. Choć oczywiście jest też kilka szczegółów, które trzeba by dopracować. Jedno jest pewne - Świętokrzyskie oparte jest na wyjątkowych smakach. Warto je promować właśnie przez takie konkursy i ten festiwal - powiedział Robert Sowa obecny podczas konkursu.

Na koniec każdy "junior" chciał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z jurorami, Robertem Sową i Teo Vafidisem, który zjawił się na zakończenie.

Niespodziankę uczestnikom zafundował także Jacek Toś, dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Kielcach i Urszula Luty, główny specjalista do spraw promocji również z kieleckiego oddziału Agencji Rynku Rolnego. Ocenili potrawy również pod względem wizualnym, wybrali laureatów i wręczyli im nagrody rzeczowe. Pierwsze miejsce zajęli Karol Filipczak i Daniel Smołuch, którzy przyrządzili wcześniej wyróżnione tortellini z buraków, drugie miejsce zajęła Paulina Sobczyk i Maciej Dyk, na trzecim miejscu uplasowali się Kacper Sękowski i Emilia Stańko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie