Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Centrum Onkologii z certyfikatem "Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego". Co to oznacza? Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało certyfikat "Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego - Leczenie przez żywienie". Potwierdza to stosowanie przez nasz szpital najwyższych standardów w zakresie żywienia klinicznego, które powinno być nieodłączną częścią procesu leczniczego. Mówiono tym podczas wtorkowej, 27 czerwca, konferencji prasowej.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii z certyfikatem "Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego"

Uczestnikami briefingu był profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz członkowie Zespołu do spraw Żywienia Klinicznego: doktor Przemysław Ciepiela - specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, magister Elżbieta Kubiakowska - kierownik Apteki Szpitalnej, magister Edyta Dulnik, magister Joanna Dziurzyńska oraz Dominika Wzorek - dietetyczki kliniczne.

To ważne by cały zespół współpracował ze sobą i tym samym działał na korzyść pacjenta. Tak się dzieje w kieleckiej Onkologii.

Certyfikat programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” potwierdza zapewnienie pacjentom ciągłego dostępu do wysokiej jakości terapii żywieniowej i wymaga odnowienia co 2 lata.

W tym roku, aż 17 szpitali otrzymało certyfikat potwierdzający, że nadal spełniają wysokie standardy opieki żywieniowej oraz kontynuują doskonalenie swoich praktyk w zakresie żywienia klinicznego. W wyniku recertyfikacji nagrodzono dwa szpitale w regionie świętokrzyskim - Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze.

O certyfikacie mówiono we wtorek, 27 czerwca, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. - Żywienie kliniczne ma olbrzymi wpływ na wyniki leczenia pacjenta. Nie chodzi tu o jakiekolwiek jedzenie. Stawiamy na planowane diety i edukację pacjenta. Cały czas w społeczeństwie funkcjonują przekonania, że z chorobą nowotworową można wygrać nie jedząc lub stosując restrykcyjne diety. My staramy się to zmieniać, ponieważ tylko dobrze dożywiony organizm ma siłę do walki z chorobą – mówił doktor Przemysław Ciepiela, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. Dodał, że odpowiednie żywienie pacjenta to korzyść dla wszystkich, w tym dla szpitala, który oszczędza na leczeniu ewentualnych powikłań wynikających z niedożywienia.

Leczenie żywieniowe (żywienie kliniczne) to postępowanie lekarskie obejmujące ocenę stanu odżywienia, ocenę zapotrzebowania na niezbędne substancje odżywcze i ich podawanie w postaci zwykłych produktów odżywczych, płynnych diet doustnych lub sztucznego odżywiania, monitorowanie stanu klinicznego i zapewnienie optymalnego wykorzystania wybranej drogi karmienia. Polega na podaży drogą pozajelitową (dożylną), dojelitową (lub obiema jednocześnie), czy doustną substancji odżywczych w ilościach pokrywających aktualne potrzeby chorych, którzy nie mogą odżywiać się normalnie lub odżywiają się w sposób niedostateczny.

Terapia żywieniowa ma szczególne znaczenie dla pacjentów chirurgicznych, onkologicznych, neurologicznych czy osób krytyczne chorych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie