Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie centrum wynalazków

Piotr Burda
Dawid Łukasik
O inteligencji narodu świadczy to, ile jest w stanie wymyślić. - Polska ma bardzo mało własnych patentów - mówi Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Nasza uczelnia chce to zmienić.

Polsce nie brakuje zdolnych wynalazców. Najlepszym przykładem są nasi informatycy, którzy są rozrywani przez zagraniczne koncerny. Tyle, że pracują dla innych gospodarek. To dlatego Czesi mają skodę, Finowie nokię, a Polacy są kojarzeni ze smaczną kiełbasą i wódką. Dlaczego? - U nas jest problem z przebiciem - mówi Paweł Zagniński, doktorant Politechniki Świętokrzyskiej. Jest on jednym z laureatów pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu "Student - wynalazca"

Konkurs zorganizowała Politechnika Świętokrzyska i Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Kielecka uczelnia zachęciła studentów z całej Polski, żeby przysłali opatentowane wynalazki. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Do Kielc przyszło 61 prac z uczelni z całego kraju, od Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, po Akademię Górniczo - Hutniczą w Krakowie. - To była biała plama w działalności szkół wyższych w Polsce - mówi prof. Stanislaw Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze wynalazki. Pierwszy z nich to narzędzie na palec, które może się przydać zwłaszcza niepełnosprawnym osobom. Można nim pisać posiadając tylko jeden palec. Może służyć też jako śrubokręt, myszka komputerowa czy widelec. W Polsce nie ma takich produktów, a rocznie cztery tysiące Polaków ma urazy kończące się amputacją kciuka lub palców. Autorem "sztucznego palca" jest Piotr Górski z Politechniki Koszalińskiej.
Pole dla onkologii
Kolejną nagrodę uzyskał wynalazek Piotra Kędzi z Politechniki Poznańskiej. Współtwórcami są Eugeniusz Szcześniak, Tomasz Czechowski, Mikołaj Baranowski i Jan Jurga.

Studenci z Wielkopolski wymyślili sposób na "wytwarzanie pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu i kompensację zewnętrznego pola rozproszonego i układ do jego realizacji". Nazwa tego wynalazku jest skomplikowana. Jego przeznaczenie już nie. - Może on być zastosowany w nowoczesnych tomografach i pomóc w lokalizacji zmian nowotworowych u pacjentów - tłumaczy rektor Adamczak.

Trzecia nagroda zostaje w Kielcach. Komisja konkursowa przyznała ją za projekt studentów Politechniki Świętokrzyskiej: Pawła Zagnińskiego i Karola Szota. Współtwórcami są: Robert Kazała i Mirosław Wciśclik. Wymyślili oni nowy układ sterowania elektromechanizmami zaworów. Może mieć on zastosowanie w przemyśle. Zwłaszcza tam gdzie mamy do czynienie z przepływem wody czy ropy. Nagrodą dla trzech najlepszych wynalazków jest ich prezentacja podczas zbliżającej się światowej wystawy wynalazków w Genewie. Organizatorzy konkursu pokryją koszty pobytu laureatów i prezentacji nagrodzonych wynalazków.

Pawel Zagniński pewnie pojedzie do Genewy. - Zagranicą łatwiej się przebić z takimi pomysłami - mówi. Odczuł to na własnej skórze. Po skończeniu studiów wysłał oferty do 250 polskich firm. Opisał też swoje pomysły i dokonania. - Te wynalazki przyniosłyby koncernom paliwowym ogromne oszczędności - mówi. Nikt mu nie odpisał. - Za to jak napisałem w podaniu, ze skończyłem technikum to dopiero wtedy odezwały się telefony - mówi. Jego zdaniem, z wynalazkami łatwiej się przebić zagranicą niż w Polsce. - To dlatego potrzebne są takie konkursy. To szansa na pokazanie dokonań - mówi student Politechniki. Może w przyszłości przyniosą zainteresowanie firm. A co za tym idzie duże pieniądze. - Kto wie, może już w Genewie - zastanawia się Pawel Zagniński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie