Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie jaja, czy hodowla kur niosek w regionie

lima
26 ferm kurzych i trzy z przepiórkami japońskimi, ponadto kilkadziesiąt zarejestrowanych działalności drobnych producentów - tak wygląda produkcja jaj w Świętokrzyskiem

Jaja są bardzo istotnym składnikiem diety człowieka, źródłem łatwo przyswajalnego białka, „dobrych” tłuszczy, lecytyny, luteiny, witamin A, D, E i grupy B oraz składników mineralnych. Mogą też być zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Wiąże się to ze stanem zdrowia ptaków niosek i ich żywieniem. Dotyczy to schorzeń wywołanych przez pałeczki Salmonella lub pozostałości zanieczyszczeń chemicznych np. dioksyn. Dlatego przepisy weterynaryjne wymagają rejestracji utrzymywania drobiu nieśnego i regularnych kontroli urzędowych.

Z obowiązku tego zwolnione są gospodarstwa utrzymujące do 50 kur, co szacunkowo daje produkcję do 350 jaj tygodniowo.

- Na terenie województwa świętokrzyskiego zarejestrowano 29 ferm, które specjalizują się w produkcji jaj konsumpcyjnych. 26 utrzymuje kury nioski, trzy zaś - przepiórki japońskie. W kraju działa aż 1112 takich ferm. Liczba działających w województwie jest w tej skali niewielka i zaspakajają głównie zapotrzebowanie lokalne - przekazuje Mariusz Gwardjan, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Wedle danych na koniec 2018 roku, w 26 fermach utrzymywanych jest łącznie około 273 tysięcy 110 sztuk. W tej licznie jest 19 tysięcy 480 ptaków utrzymywanych w gospodarstwach ekologicznych, 45 tysięcy 650 sztuk w systemie wolnowybiegowym, 28 tysięcy 920 na ściółce oraz 179 tysięcy 60 sztuk w klatkach.

Jak wyjaśnia lekarz weterynarii, każda ferma posiada weterynaryjny ośmiocyfrowy numer identyfikacyjny, który obowiązana jest umieszczać jest na skorupce jaja. Kod ten na skorupce poprzedza cyfra oznaczająca system utrzymania ptaków od których pochodzi jajo, może to być: 0 - oznaczające chów ekologiczny, 1 - chów wolno wybiegowy, 2 - chów ściółkowy, 3 - chów klatkowy oraz litery PL, czyli literowy kod ISO naszego kraju.

- Jajo przed wprowadzeniem do sprzedaży jest oceniane z zewnątrz i przy pomocy podświetlania lampą. Powinno mieć skorupkę o normalnym kształcie, bez uszkodzeń, niemytą. Komora powietrzna znajdująca się w jaju powinna być nieruchoma i nie przekraczać 6 mm wysokości. Białko musi być przejrzyste, gęste bez ciał obcych. Żółtko kuliste, przy obracaniu jajem słabo ruchliwe i powracające do położenia centralnego. Tarczka zarodkowa nie powinna być widoczna - tłumaczy Mariusz Gwardjan.

Jaja mogą sprzedawać także drobni producenci w ramach tak zwanej sprzedaży bezpośredniej lub rolniczego handlu detalicznego. Taką działalność także należy zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii. Na terenie województwa zarejestrowano 29 miejsc sprzedaży bezpośredniej i 20 działalności rolniczego handlu w zakresie jaj konsumpcyjnych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA


PLAN NAWOŻENIA AZOTEM – JAK SPORZĄDZIĆ



Gdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich?



Dopłaty do paliwa rolniczego 2019




Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce. ZOBACZ galerię!



NIE CHCIAŁ JEJ ROLNIK, KTÓRY SZUKA ŻONY. ZOBACZCIE ZDJĘCIA WYSPORTOWANEJ PAULINY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie