MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie. Zbiórki na cmentarzach we Wszystkich Świętych. Rekord padł!

Lidia Cichocka
Wyniki kwest na cmentarzach w województwie świętokrzyskim

Mimo kiepskiej, deszczowej pogody kwesty, jakie odbywały się w całym województwie, wypadły bardzo dobrze. Wyjątkiem są Kielce, gdzie organizatorzy narzekali na małą - w porównaniu z poprzednimi latami - liczbę kwestujących.

W Kielcach mniej niż w poprzednich latach

54 733 złote zebrano podczas trwającej cztery dni kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. To mniej niż w ubiegłym roku, kiedy to zebrano ponad 60 tysięcy złotych.

Stowarzyszenie Dziedzictwa Narodowego kwestowało na kieleckich cmentarzach od niedzieli 30 października do środy 2 listopada. - Wynik kwesty jest gorszy niż rok temu, bo kwestujących było 550 osób, w poprzednich latach było i 900 zbierających - mówi prezes stowarzyszenia Stanisław Szrek. 800 osób to jest minimum, by zapewnić obłożenie wszystkich 20 punktów, w których zbieramy datki.

Powiat kielecki

Podczas kwest na cmentarzach zorganizowanych na terenie powiatu kieleckiego w Bielinach, Bodzentynie Daleszycach, Lisowie i Brzezinach udało się zebrać około 34 tysięcy złotych.

Aż 6640,57 zł zebrali wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Bielin w ciągu siedmiu godzin jedenastej kwesty na cmentarzu parafialnym w Bielinach w dniu Wszystkich Świętych. Tak jak w ostatnich dwóch latach kwesta miała jeden cel - wykonanie nagrobków dla ofiar zbrodni dokonanej przez żandarmerię niemiecką w dniu 9 marca 1944 roku w Bielinach.

Podczas trzydniowej kwesty przy cmentarzu parafialnym w Bodzentynie zebrano 7802,75 zł, 5 euro i 4 duńskie korony. To o około 800 złotych więcej niż w roku ubiegłym.

Na cmentarzu w Daleszycach kwesta trwała dwa dni - 31 października i 1 listopada. Odbyła się już po raz kolejny, a jej organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej. Dzięki hojności osób odwiedzających groby w tych dniach udało się uzbierać 7464 złote i 29 groszy. Pieniądze te zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie zabytkowych nagrobków.

Podczas kwesty w Lisowie, gmina Morawica, udało się zebrać 3010 złotych. Przy tej jednej z najstarszych parafii w okolicy znajduje się także wiekowy cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.

Od 30 października do 2 listopada około 120 osób zbierało pieniądze na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach. Efekt zbiórki to 8581 złotych.

Świętokrzyskie

Lepiej niż rok temu wypadła kwesta w powiecie sandomierskim. W tym roku w Sandomierzu zebrano 14 728 złotych. Kwesta była organizowana po raz 24. To wynik o ponad 1,5 tysiąca złotych lepszy od ubiegłorocznego. Kwesta trwała pięć dni. Była prowadzona na trzech sandomierskich nekropoliach przez około 250 wolontariuszy. Na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu, jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, znajduje się aż 320 zabytkowych nagrobków.

Lepsze niż w ubiegłym roku wyniki zanotowano też w powiatach koneckim, buskim, pińczowskim, starachowickim oraz ostrowieckim.

W tym ostatnim zbierano pieniądze na hospicjum w Ostrowcu. Również dla hospicjum od ośmiu lat organizują kwestę członkowie Stowarzyszenia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej imienia Błogosławionego Księdza Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej w powiecie koneckim.

Busko kwestowało na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków, wynik był lepszy niż rok temu, ale nie rekordowy - dwa lata temu zebrano tu ponad 28 tysięcy złotych. W Skarżysku kwestowali Rycerze Kolumba, a wśród nich wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski. W powiecie skarżyskim wprawdzie rekord nie padł, ale do ubiegłorocznego wyniku zabrakło niespełna tysiąc złotych.

Rekord padł za to w powiecie starachowickim. Ubiegłoroczny wynik udało się poprawić o ponad 4 tysiące złotych. Pieniądze zostaną tradycyjnie przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków.

W powiatach jędrzejowskim i pińczowskim kwestowano nie tylko na odnowę zabytkowych nagrobków, ale również na przywracanie pamięci o żołnierzach wyklętych. Dochód będzie przeznaczony na ekshumacje i identyfikacje bohaterów bez imienia.

W Staszowie wolontariusze kwestowali na odnowę nagrobków, ale również dla Stasia Patrzałka, trzymiesięcznego chłopca ze Staszowa, chorego na raka oczu - siatkówczaka - bardzo rzadką chorobę nowotworową. - Nie spodziewałam się, że ludzie będą tak chętnie i hojnie wrzucać pieniądze do puszek - mówiła Julia Przytuła, staszowska wolontariuszka kwestująca na rzecz Stasia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie