Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja pomoże pacjentom! Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej opracują innowacyjny system. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Firma Altar opracują innowacyjny system PARROT AI, który usprawni standard, efektywność i jakość obsługi pacjenta w Świętokrzyskiem. Sztuczna inteligencja ma pomagać w przyjmowaniu pacjentów, w wywiadzie lekarskim, wystawianiu recept i skierowań oraz w zakresie diagnostyki.

Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej oraz firma Altar opracują innowacyjny system

Dzięki wykorzystaniu mechanizmów przetwarzania mowy i sztucznej inteligencji system będzie analizował wypowiedzi lekarza, identyfikował objawy i jednostki chorobowe. - To projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ze strony pacjentów i lekarzy. Jego nazwa brzmi "Inteligentny Asystent Lekarza" i będzie on wspomagał ochronę zdrowia w bardzo szerokim zakresie - począwszy od chwili rejestracji, aż do wydania diagnozy. Sztuczna inteligencja sprawi, że jednocześnie będzie mogło być rejestrowanych 20 pacjentów. Głos pacjenta, jak i lekarza zostanie przełożony na pismo i zarejestrowany na nośnikach elektronicznych. Następnie na podstawie ogromnej bazy danych eksperckich będzie analizowany przez sztuczną inteligencję, by uzyskać rekomendację co do wskazanych badań oraz diagnozy choroby - mówił profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

- „Inteligentny Asystent Lekarza” to odpowiedź na bolączki naszego systemu opieki zdrowotnej – podkreślał Waldemar Cichacz, prezes zarządu Altar. – Postawiliśmy sobie trzy główne cele: usprawnienie obsługi pacjenta, skrócenie czasu wizyty lekarskiej przy jednoczesnej poprawie standardu, podniesienie efektywności i jakości kontaktu z lekarzem. Zależało nam na tym, żeby lekarz nie tracił czasu na czynności administracyjne, a poświęcił go na rozmowę z pacjentem. Finalnie, asystent pozwoli obniżyć koszty opieki zdrowotnej - dodał.

PARROT AI to mechanizm samouczący. Będzie analizował wypowiedzi lekarza, identyfikował objawy i jednostki chorobowe, aby wpisać je do dokumentacji oraz specjalnej bazy wiedzy, która będzie wspomagała procesy diagnostyczne i decyzyjne. Propozycje recept, badań, skierowań będą określane automatycznie na bazie wywiadów lekarskich, bazy wiedzy oraz wyników badań, historii choroby, danych biometrycznych z urządzeń diagnostycznych/rehabilitacyjnych.

Pierwsza faza projektu potrwa 9 miesięcy. Na kolejnych etapach będzie podlegał kilku ocenom, warunkującym przejście do kolejnych. Jeśli wszystko powiedzie się zgodnie z założeniami, projekt potrwa maksymalnie 3 lata, po których będzie mógł wejść w fazę komercjalizacji.

Wartość projektu to ponad 11 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie