MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szukali skarbów w skansenie w Tokarni (zdjęcia)

Beata KWIECZKO [email protected]
Aleksander Piekarski
Turyści, którzy 1 maja odwiedzili Park Etnograficzny w podkieleckiej Tokarni, uczestniczyli w questingu, czyli turystyce z zagadkami. Towarzyszył im Michał Jurecki, piłkarz ręczny Vive Targi Kielce.

[galeria_glowna]
Questing to turystyka z zagadkami, polegająca na nietypowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego za pomocą nieoznakowanych szlaków turystycznych, tak zwanych questów. Zabawa polega na przejściu trasy według wierszowanego opisu z zagadkami. Jej zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu. W województwie świętokrzyskim znajduje się jedenaście takich ścieżek. Wszystkie są usytuowane na terenie gminy Bałtów. 1 maja w Parku Etnograficznym w podkieleckiej Tokarni uruchomiono pięć kolejnych.

DWA MIESIĄCE PRZYGOTOWAŃ

- Inspiratorem questów w naszym skansenie był Janusz Karpiński, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Przygotowania do ich powstania trwały dwa miesiące. Zaangażowani w nie byli pracownicy firmy Planet PR i pracownicy muzeum - mówi Beata Ryń, kierownik działu marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Ambasadorem questingu został Michał Jurecki, piłkarz ręczny Vive Targi Kielce. Osoby, które chciały wziąć udział w zabawie, otrzymywały w kasie muzeum mapy z zagadkami dotyczącymi pięciu tematów. Były to: wierzenia ludowe wsi świętokrzyskiej, dzień syna niciorza, czyli opowiadanie o tym, jak dawniej na wsi uczyły się, bawiły i pracowały dzieci, opowieść o chlebie i młynie oraz tradycyjne zawody na wsi kieleckiej, które zostały podzielone na dwie części. Przejście najkrótszej ścieżki zajmuje 30 minut, a najdłuższej godzinę.

QUESTY BAWIĄ I EDUKUJĄ

- Questy spełniają funkcję edukacyjną, bo dzięki nim możemy poznać tradycję oraz na nowo odkryć ogromne dziedzictwo kulturowe i historyczne zgromadzone na terenie skansenu. Widziałem, że zabawą zainteresowani są nawet najmłodsi, chociaż niektórzy nie potrafią jeszcze czytać - cieszył się Leszek Zbróg, kierownik skansenu.
Uczestnicy questingu byli zachwyceni. Niektórzy przynieśli nawet kompasy, żeby się nie zgubić i łatwiej trafić do ukrytego skarbu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie