Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukali skarbów wśród kości? Wykopaliska w Ujeździe i niespodziewany rabuś

Michał Leszczyński
Zniszczona czaszka
Zniszczona czaszka Michał Leszczyński
Opatowscy policjanci szukają złodzieja folii, którą archeolodzy zabezpieczyli przypadkowo odkryte groby zamordowanych Polaków na terenie dawnych ogrodów zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Kradnąc folię, złodziej prawdopodobnie wpadł do grobu i uszkodził kilka kości lub szukał skarbów.

Od ubiegłego roku na terenie zamku trwają prace archeologiczne poprzedzające wielkie zabezpieczanie ruin. Prowadzone w ogrodach Krzyżtoporu prace, przyniosły nieoczekiwane efekty. W miniony piątek archeolodzy natknęli się na zbiorową mogiłę z II wojny światowej. W piątek archeolodzy zabezpieczyli miejsce i znalezisko zgłosili zarządcy terenu.

- Musieliśmy zaczekać na decyzję, co z tym dalej zrobić. Najbardziej sensownym rozwiązaniem byłaby ekshumacja. Stanowisko, na którym znajduje się mogiła jest zagrożone zarówno dalszymi pracami wykopaliskowymi, jak i docelowym odtworzeniem ogrodów zamkowych - tłumaczy Andrzej Jaskuła, archeolog. I dodaje, że odsłonięte groby i szkielety zakryli folią.

W poniedziałkowy poranek nie uwierzyli w to zobaczyli. - Niestety, folia zabezpieczająca zniknęła a jedna z czaszek została uszkodzona. Przesunięta jest żuchwa i wyrwane zęby - uzupełnia badacz.
Kto i dlaczego, i czy w ogóle zbezcześcił mogiłę, na razie nie wiadomo.

- Być może ktoś szukał tutaj drogocennych przedmiotów - wyjaśnia archeolog. - Tutaj jednak niczego nie znajdzie. Ci ludzie zostali pochowani bez trumien. Wątpię, żeby którykolwiek z nich posiadał przy sobie coś cennego. Ta profanacja była kompletnie bez sensu.

Sprawę zgłoszono na policję, która ma swoją wersję wydarzeń. - Ktoś ukradł folię zabezpieczającą, wycenioną przez właściciela na 50 złotych - mówi Agata Frejlich, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. - Z naszych ustaleń wynika, że złodziej kradnąc folię mógł wpaść do wykopu i nieumyślnie uszkodził znajdujące się wewnątrz kości.

Skąd wiadomo, że odkryte przez archeologów kości pochodzą z drugiej wojny światowej? - Świadczy o tym umieszczona w pobliżu tablica upamiętniająca miejsce mordu - mówi Jaskuła. - Znalezisko było o tyle zaskakujące, że wcześniej uzyskaliśmy informacje o ekshumacji zamordowanych tutaj Polaków. Nie przypuszczaliśmy więc, że możemy trafić na mogiłę, w której pochowanych jest przynajmniej dziesięć osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie