Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rocznicę II wojny światowej w Małogoszczu uczczono pamięć o poległych bohaterach z Westerplatte. Zobaczcie zdjęcia

Oprac.: Mateusz Zapart
1 września w Małogoszczu oddano cześć walczącym na Westerplatte odwiedzając ich groby. W akcji "Zapal znicz pamięci" dla westerplatczyka wzięli udział uczniowie ze szkoły w Kozłowie
1 września w Małogoszczu oddano cześć walczącym na Westerplatte odwiedzając ich groby. W akcji "Zapal znicz pamięci" dla westerplatczyka wzięli udział uczniowie ze szkoły w Kozłowie MiG Małogoszcz
W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, władze miasta Małogoszcz i przedstawiciele stowarzyszenia "Lokalni Patrioci" wraz z uczniami ze szkół podstawowych z terenu gminy wzięli udział w corocznej akcji "Zapal znicz pamieci" dla westerplatczyka. Oddano hołd poległym na Westerplatte mieszkańcom gminy Małogoszcz.

"Zapal znicz pamięci" dla Westerplatczyka w Małogoszczu. Oddano hołd poległym

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Małogoszczu oddano hołd pochowanym na tamtejszym cmentarzu westerplatczykom, którzy walczyli 84 lata temu podczas agresji Niemiec na Polskę. W piątek, 1 września 2023 roku zapalono znicze na grobach między innymi takich osób jak:

Bolesław Nidziński urodzony 3 kwietnia 1915 w Zakruczu w gminie Małogoszcz, kapral Wojska Polskiego, obrońca Westerplatte, odznaczony Orderem Virtuti Militari. W latach 1938/1939 odbywał zasadniczą służbę wojskową w 4 pułku piechoty w Kielcach. Do składnicy na Westerplatte trafił 17 marca 1939 w stopniu starszego legionisty, 1 lipca 1939 awansowany na stopień kaprala. W czasie Obrony Westerplatte był celowniczym w wartowni numer 3. W czasie walk został ranny. Po kapitulacji Westerplatte trafił do niewoli w Prusach Wschodnich, gdzie wykonywał różne prace w gospodarstwach rolnych. Po wojnie w marcu 1945 wrócił do rodzinnego Zakrucza z narzeczoną, którą niedługo poślubił. Po wojnie pracował jako szewc w zakładzie produkcyjnym w Małogoszczu. Stopień podporucznika w stanie spoczynku z pełnym umundurowaniem oficerskim otrzymał dopiero w 1990 roku. Zmarł 26 lipca 1995 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Małogoszczu.

Jan Zdeb urodzony 21 października 1915 roku w Lasochowie w gminie Małogoszcz, zmarł 6 stycznia 1999 roku. Syn Wincentego i Katarzyny z Jastrzębów. Do odbycia służby wojskowej powołany został w 1938 roku do 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Na Westerplatte przybył 17 marca 1939 roku jako karabinowy. W czasie obrony początkowo walczył na placówce "Prom", a po jej zniszczeniu w obsadzie wartowni numer l. Po kapitulacji jako jeniec wojenny przebywał w Stalagu I A, wykonując prace budowlane i polowe do wiosny 1945 roku. Wraz z wycofującymi się przed linii frontu Niemcami został ewakuowany na Suwalszczyznę. Podczas próby ucieczki schwytany i osadzony w Stutthof. W przebraniu kobiety jeszcze tego samego dnia udało mu się uciec. 23 maja 1945 roku był już w Lasochowie. Nominację na stopień podporucznika w stanie spoczynku otrzymał dopiero w 1989 roku. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Bolesław Więckowicz urodzony 23 kwietnia 1915 roku w Ludynii w gminie Krasocin. Zmarł 23 grudnia 1969 roku. Do zasadniczej służby wojskowej powołany w 1938 r. W składnicy Westerplatte pełnił służbę wartowniczą od 5 kwietnia 1939 roku jako starszy legionista, jednak 1 lipca 1939 został awansowany na kaprala. W czasie obrony Westerplatte walczył w wartowni numer 1, w czasie walk został ogłuszony i ranny. Po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego z którego powrócił dopiero w 1945 roku. Po powrocie do Polski dokończył zakres szkoły podstawowej, ukończył kurs specjalistyczny i został toromistrzem. Zginął tragicznie 23 grudnia 1969 roku potrącony przez pociąg. Pośmiertnie, w 1990 roku, odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari .

W trakcie tej symbolicznej uroczystości na cmentarzu proboszcz parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kozłowie ksiądz Jerzy Korona poprowadził modlitwę w intencji bohaterów z Westerplatte. Znicze na ich grobach zapalili burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski, przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach Marzena Grosicka, Agnieszką Chłond, prezes stowarzyszenia "Lokalni Patrioci" Tomasz Warzyński oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Kozłowie pod opieką dyrektor Ilony Słupczyńskiej oraz Danuty Borowskiej w asyście Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando pod opieką Jacka Szymańskiego.

Zobaczcie zdjęcia z tej kameralnej uroczystości:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie