Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test szóstoklasisty w Świętokrzyskiem pisze ponad 11 tysięcy uczniów

Paulina Baran
Julia Gołda ze Szkoły Podstawowej numer 13 w Kielcach podczas testu.
Julia Gołda ze Szkoły Podstawowej numer 13 w Kielcach podczas testu. Dawid Łukasik
11 tysięcy 100 uczniów szóstych klas szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego we wtorek, 5 maja, punktualnie o godzinie 9 rozpoczęło trwające 80 minut zmagania z pierwsza częścią testu, obejmującą zadania z języka polskiego i z matematyki. Część druga – obejmuje zadania z języka obcego nowożytnego - start o godzinie 11.45, trwa 45 minut.

To już ostatni rok, w którym uczniowie przystępują do testu. Zgodnie z nowelizacją ustawy ma on zostać zlikwidowany. Zdaniem Anny Zalewskiej z Ministerstwa Edukacji Naukowej, takie testy są zbędne. Prawdopodobnie zastąpią je dobrowolne testy diagnostyczne, które będą przeprowadzane przez nauczycieli w pierwszej klasie gimnazjum.

Kiedy we wtorek, 5 kwietnia przed sprawdzianem odwiedziliśmy uczniów Szkoły Podstawowej numer 13 w Kielcach, wszystko było dopięte na ostatni guzik, a uczniowie, choć nieco zestresowani, byli pełni nadziei, że nic na teście ich nie zaskoczy. Jak się później okazało nie mieli się czego obawiać, bo według zdecydowanej większości szóstoklasistów tegoroczny sprawdzian nie był trudny. Warto przypomnieć, że od dwóch lat obowiązuje nowa formuła testu – uczniowie zmagają się nie tylko z zadaniami z języka polskiego, historii, matematyki czy przyrody, ale też z języków obcych.

W województwie świętokrzyskim do sprawdzianu przystąpiło dokładnie 11 tysięcy 124 uczniów. W samych Kielcach było ich 1609. Jeżeli chodzi o wybór języków obcych to króluje oczywiście język angielski, który zdawało 10 tysięcy 954 osoby, język niemiecki zdawały 152 osoby, a rosyjski - jedynie 18 uczniów. - To już ostatni sprawdzian i wiem, że w każdej szkole starano się, żeby wszystko poszło jak należy - mówiła zaraz po jego zakończeniu Danuta Zakrzewska dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - Dyrektorzy mają już doświadczenie w przeprowadzaniu sprawdzianu i poradzili sobie doskonale. Nie mieliśmy żadnych sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach - mówiła pani dyrektor. - Cieszę się, że wszystko się udało - dodała.

Tematem przewodnim sprawdzianu szóstoklasisty 2016 było między innymi ziarno kakaowca i czekolada. Zadania odnosiły się też do wiersza Leopolda Staffa pod tytułem „Jarzębina”. Najlepiej punktowane zadanie z arkusza humanistycznego polegało na napisaniu kartki z kalendarza, w której uczniowie mieli udowodnić, że warto pomagać.

Małgorzata Graczak nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej imienia Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli w gminie Morawica mówiła, że jej uczniowie byli bardzo zadowoleni po teście. - Ja także uważam, że tegoroczny sprawdzian był dość prosty. Formy kartki z pamiętnika czy ogłoszenia nie są trudne i uczniowie wielokrotnie je ćwiczyli - mówi pani Małgorzata.

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie mógł przystąpić we wtorek do sprawdzianu, będzie go pisać w drugim terminie – 2 czerwca.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przekaże szkołom wyniki testu 17 czerwca.

Szóstoklasiści już teraz mogą dowiedzieć się, jak im poszło. Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej imienia Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli rozwiązali dla nas test, a my umieściliśmy go na portalu echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie