MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na pikniku

Zbigniew TYCZYŃSKI [email protected]
W Bałtowie można podglądać neolitycznych górników i podziwiać cierpliwość dłubiących... łodzie Wyjątkowe zainteresowanie towarzyszy tegorocznej edycji Świętokrzyskiego Pikniku Jurajskiego. - Z czasem organizacji trafiliśmy idealnie - cieszy się Piotr Menducki, jeden z pomysłodawców i organizatorów imprezy.

WIOSKA SPRZED TYSIĘCY LAT
Dużym zainteresowaniem cieszą się rekonstrukcje osad z okresu paleolitu i neolitu. Starsza epoka kamienia sprzed dziesięciu tysięcy lat kusiła zapachem wędzonych ryb i rozcieranym na kamieniu tajemniczym czerwonym proszkiem. - To barwnik, który powstawał z hematytu i był bardzo cenny, skoro jest znajdywany na terenie dzisiejszych Węgier - odsłania tajemnice niezwykłego skarbu z Rydna Tomasz Rutkowski, prezentując także ostre narzędzia z krzemienia czekoladowego z okolic Wierzbicy. - Mamy grociki, nożyki, skrobaki - wylicza.

Ludzie starszej epoki kamienia, w role których wcielili się Katarzyna Głuszek, Michał Surma i Andrzej Kasperkiewicz, wykonali i zwodowali także tratwę oraz przystąpili do wypalania dłubanki, czyli łodzi z potężnej topolowej kłody. - Gdyby była sucha, zapewne zdążylibyśmy ją wypalić - podkreśla Tomasz Rutkowski. - Górna część już jest płaska i teraz będziemy wypalać środek, by uzyskać wgłębienie.

W sąsiedztwie dwóch paleoobozowisk rodem z Rydna rozbili się także neolityczni górnicy. Obok zrekonstruowanej wiaty nakrywającej szyb została odtworzona pracownia krzemieniarska. - Mamy narzędzia, jakimi dysponował neolityczny górnik i prezentujemy sposoby rozbijania krzemiennych konkrecji oraz formowania i szlifowania narzędzi z krzemienia, dzięki czemu dzieci dowiadują się, że ta ostra krawędź to było to, co wówczas było człowiekowi potrzebne, a krzemień nie tylko służył do rozpalania ognia - wyjaśnia Artur Jedynak, archeolog z Krzemionek, który przez kilka dni cierpliwie wykonywał także buty ze skóry. W neolitycznej części archeowioski można było także spróbować mielenia zboża na kamiennych żarnach oraz lepienia garnków z glinianych wałeczków.

DZIEŁO LUDZKICH RĄK
W części rękodzielniczej dominowały wyroby z drewna i gliny. - Wyżyć się z tego nie da, ale każda sztuka, która zostanie sprzedana, daje satysfakcję - mówił Grzegorz Tyrała, który na oczach turystów strugał lipowe drewno, nadając mu wymyślne kształty. Obok smakołykami z miodu kusił Edward Budzeń, a kilimy wyplatał Mieczysław Iżak. Tradycyjnie nie zabrakło Andrzeja Boberka z kołem garncarskim i radnej Sabiny Bidzińskiej z wykonywanymi z włóczki barwnymi kwiatuszkami. - Kluczem do organizacji tej strefy były ginące zawody, które w ten sposób chcemy spopularyzować i utrwalić - podkreślał Piotr Menducki.

SKARBY ZIEMI I ŚWIETNA ZABAWA
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wystawy minerałów z całego świata. - Generalnie piknik jest większy niż rok temu - przyznał Witold Bogacz, jeden z najbardziej znanych polskich poszukiwaczy minerałów, który zaprezentował ciekawe wystawy agatów i kwarców z Maroka. Rodem z Afryki były także instrumenty muzyczne, które prezentowali, zachęcając do wspólnego grania.

- Większość została przywieziona z Mali - wyjaśniał tajemnicę brzmienia Paweł Jankowski, który wraz z Rafałem Wesołowskim propagował rytmy z Czarnego Lądu, proponując warsztaty bębniarskie także dla najmłodszych.

Jeżeli do tego dołożymy ofertę Muzeum Zabawek z Kielc, którego pracownicy uczyli między innymi chodzenia na szczudłach, pokazy rycerskie chorągwi z Chęcin i wiele innych atrakcji, to otrzymamy fantastyczną imprezę, na której każdy znalazł coś ciekawego dla siebie, a przecież muzyczny weekend piknikowy jeszcze przed nami.

O szczegółach piknikowej oferty piszemy na stronie 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie