Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają Zaduszki w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu

Klaudia Tajs
O zasługach generała Kamińskiego dla ruchu ludowego i sandomierszczyzny mówiła prowadząca spotkanie Iga Zamojska kierownik oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu. z prawej
O zasługach generała Kamińskiego dla ruchu ludowego i sandomierszczyzny mówiła prowadząca spotkanie Iga Zamojska kierownik oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu. z prawej Klaudia Tajs
Postać Franciszka Kamińskiego, chłopskiego generała została przypomniana podczas kolejnego już spotkania w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu, zorganizowanego podczas Zaduszek. Podczas spotkania wyemitowano film przypominający pobyt generała Kamińskiego w Tarnobrzegu na obchodach 11 listopada 1992 roku.

Poprzez Zaduszki, w trakcie których przypominane są najważniejsze osoby związane z ruchem ludowym, dyrekcja Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu, chce uaktywnić działalność placówki. - Na początek postanowiliśmy przypomnieć te najbardziej znane i zasłużone postacie - zdradziła kierownik Iga Zamojska. - Myślę, że co piątek będziemy lub raz w miesiącu będziemy przypominać tych najsłynniejszych. Został nam jeszcze Stanisław Mikołaczyk i nasi rodzimi działacze.

O zasługach generała Kamińskiego dla ruchu ludowego i sandomierszczyzny mówiła prowadząca spotkanie Iga Zamojska kierownik oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu. - Stanął na czele armii chłopskiej, Batalionów Chłopskich w 1940 roku - przypomniała kierownik. - Można śmiało powiedzieć, że był twórcą tego ugrupowania i przez całą wojnę powadził działania wojenne razem ze swoimi żołnierzami. To wielki patriota i wspaniały człowiek.

W trakcie spotkania prezentowano zdjęcia i wydawnictwa opisujące działalność generała Franciszka Kamińskiego. Zwieńczeniem spotkania była projekcja amatorskiego filmu autorstwa Zbigniewa Puławskiego, przypominającego pobyt generała Kamińskiego na obchodach, 11 listopada 1992 roku, w Tarnobrzegu.

Nie zabrakło pytań od uczestników, którzy przyszli, aby bliżej poznać osobę generała Franciszka Kamińskiego. - Przyszłam po raz pierwszy, bo chcę poznać bliżej tego chłopskiego generała - mówiła Ewa Juda, pisarka i regionalistka. - Dla przeciętnego człowieka jest to postać mało znana. Ponadto jako regionaliści mamy niepisany obowiązek uczestniczenia w różnych wydarzeniach o charakterze kulturalnym.

W kolejny spotkaniu, w piątek 29 listopada o godzinie 13 przypomniana zostanie osoba Macieja Rataja – chłopskiego marszałka.
Na ostatnim spotkaniu, w piątek 13 grudnia o godzinie 13 odbędzie się prezentacja osoby Adama Bienia – wiciarza, prawnika, ministra Polskiego Państwa Podziemnego

Oddział Muzeum w Sandomierzu mieści się na ulicy Rynek 9. Wstęp na spotkania jest wolny.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie