Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy uroczystości w Kałkowie (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Teatr Życia imienia biskupa Jana Chrapka z Grudziądza, jak co roku, zorganizował uroczystości przy pomniku biskupa, swojego patrona, obok kałkowskiej Golgoty. Ich pamiątkowe zdjęcie z biskupem Henrykiem Tomasikiem, rodziną księdza biskupa Jana Chrapka i duchownymi uczestniczącymi w sobotnich uroczystościach.
Teatr Życia imienia biskupa Jana Chrapka z Grudziądza, jak co roku, zorganizował uroczystości przy pomniku biskupa, swojego patrona, obok kałkowskiej Golgoty. Ich pamiątkowe zdjęcie z biskupem Henrykiem Tomasikiem, rodziną księdza biskupa Jana Chrapka i duchownymi uczestniczącymi w sobotnich uroczystościach. Kazimierz Cuch
Trzy ważne uroczystości odbyły się w sobotę w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Rozpoczęły się koncelebrowaną mszą św., której przewodził ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Zgromadziły pielgrzymów z całej Polski.

Ksiądz biskup Jan Chrapek

Ksiądz biskup Jan Chrapek

Urodził się 18 lipca 1948 roku w Woli Skolankowskiej, w gminie Iwaniska. Przez kilka lat był ordynariuszem diecezji radomskiej, bardzo sprawnym organizatorem dwóch pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Wtedy szczególnie dał się poznać jako przyjaciel mediów. 18 października 2001 roku, w Sieklukach pod Białobrzegami, na niebezpiecznym zakręcie drogi krajowej nr 7, zginął wracając z Warszawy do Radomia, po wykładach dla studentów dziennikarstwa.

ZLOT KIEROWCÓW

Ogólnopolski Zlot Kierowców z okazji Św. Krzysztofa co roku gromadzi w Kałkowie coraz mniej delegacji pracowników Powszechnej Komunikacji Samochodowej w Polsce.
- Teraz w niektórych naszych jednostkach transportowych wraca idea świeckiego święta transportowców, obchodzonego w kwietniu- wyjaśnia Marian Osuch z Ostrowca Świętokrzyskiego, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego, organizator zlotu kierowców.

W minionych latach przyjeżdżały delegacje kilkudziesięciu oddziałów Powszechnej Komunikacji Samochodowej z całej Polski. Tym razem byli kierowcy indywidualni. Samochody poświęcili ksiądz biskup Henryk Tomasik i ksiądz Zbigniew Dudek z Częstochowy, ogólnopolski kapelan kierowców.

ORATORIUM W GOLGOCIE WSCHODUM

Oratorium-Kaplica, która została poświęcona w sobotę, jest dobudowana do istniejącej ponad 20 lat wielkiej Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Wchodzi w skład sześciu kaplic upamiętniających męczeństwo Polaków na Wschodzie i ratujących życie Żydów. Po obydwu stronach kaplicy-korytarza są gabloty ze zdjęciami i biografiami ludzi ratujących życie Żydów.

Podczas homilii ksiądz biskup Henryk Tomasik przypomniał, że wśród 23 226 osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest 6195 Polaków. I jest to najliczniejsza grupa narodowościowa. Około 2,5 tys. Polaków zginęło, ratując Żydów.
Ksiądz biskup stwierdził, że nieprawdziwe są oskarżenia pod adresem Polaków, że nie pomagali Żydom. Tylko w okupowanej Polsce, w Generalnej Guberni, za pomoc Żydom groziła śmierć.

TEATR ŻYCIA

Najbardziej obszerny był program imprez i uroczystości przygotowany przez Teatr Życia imienia księdza biskupa Jana Chrapka z Grudziądza.
Członkowie tego teatru, skupiającego osoby niepełnosprawne, są w Kałkowie już na VIII Ogólnopolskich Warsztatach Artystycznych. W sobotę tuż po mszy, przy pomniku biskupa Jana Chrapka, swojego patrona, zorganizowali uroczystość wspomnieniową, związaną z tragiczną śmiercią księdza biskupa. Byli przedstawiciele rodziny biskupa Jana Chrapka, siostra Barbara, zakonnica zakonu Michalitów oraz brat Marek, były wiceminister rolnictwa, z żoną i dziećmi.

Po wspólnym obiedzie w auli Jana Pawła II rozpoczął się IV Świętokrzyski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych. Otworzył go recital znanej piosenkarki Danuty Błażejczyk, na co dzień współpracującej z grudziądzkim Teatrem Życia. Razem z kilkoma znanymi ludźmi kultury w Polsce jest w jego Radzie Programowej. W koncercie pod nazwą “Księdzu infułatowi Czesławowi Wali- przyjaciele Teatru Życia" wystąpiły też zespoły z kilkunastu placówek pomocy niepełnosprawnym z całego województwa świętokrzyskiego.

W Kałkowie zjawiły się delegacje placówek opiekujących się niepełnosprawnymi z Zochcinka koło Opatowa, Jastrzębskiej Woli w gminie Iwaniska. Były dwie placówki z Końskich, z Brodów, dwie placówki z Ostrowca Świętokrzyskiego, zespół Stańczanie z Gminnego Ośrodka Kultury w Iwaniskach, dwie placówki z Kałkowa-Godowa, po jednej ze Zborowa, Łagiewnik. Rudy Pilczyckiej. Wystąpili też członkowie Teatru Życia z Grudziądza.

Dla niepełnosprawnych był koncert “Mikrofon dla wszystkich" oraz prezentacja prac plastycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie