MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzymać czy sprzedać? Prognozy cen zbóż - będą rosły czy spadną? Rolnicy zastanawiają się, co z pszenicą i rzepakiem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zboże jeszcze trzymać u siebie czy już sprzedać? Rolnicy dyskutują o cenach.
Zboże jeszcze trzymać u siebie czy już sprzedać? Rolnicy dyskutują o cenach.
Ekonomista uważa, że szczyt cen zbóż jest już za nami, jednak stawki za pszenicę, żyto czy kukurydzę w Polsce wciąż są znacznie wyższe od tych sprzed roku. Czy ceny zbóż w najbliższych miesiącach będą znów rosły, a może spadną? Pytamy obserwatorów rynku i sięgamy po komentarze rolników, którzy dyskutują, zastanawiając się, czy w listopadzie albo grudniu sprzedać ziarno.

Spis treści

Sytuacja na rynku zbóż. Co kształtuje ceny pszenicy i rzepaku?

Rolnicy dyskutują o tym, co dzieje się z cenami zbóż i czy ze sprzedażą warto się jeszcze wstrzymać. O ocenę sytuacji poprosiliśmy ekonomistów i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

- Rynki rolne mamy rozchwiane, jest to efekt wojny i dużej niepewności - przypomina Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Nie spodziewa się znacznych wzrostów cen naszej głównej rośliny oleistej.

- Jeżeli chodzi o rzepak, to ja bym nie trzymał, ponieważ zebraliśmy go bardzo dużo z dobrym zaolejeniem. Cena, jaka była ponad pół roku temu, czyli 4 tys. zł, była nienaturalnie wysoka spowodowana bardzo słabym globalnym bilansem olejowym, spowodowanym nieurodzajem soi, która jest głównym źródłem oleju, jak i również spekulacjami funduszy inwestycyjnych na Matifie.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

Czego zdaniem przedstawiciela KOWR należy spodziewać się na rynku pszenicy, jęczmienia czy żyta?

- Jeżeli chodzi o zboża, to będzie to rok niedużych i równomiernych zakupów przez punkty skupowe i podmioty przetwórcze, głównie na bieżące potrzeby i przy tym w miarę stabilnych cen. Rolnik najbezpieczniej jakby sprzedał w kilku partiach i uśrednił cenę w skali sezonu, w ten sposób narażony będzie na najmniejsze ryzyko - podpowiada Marcin Wroński.

Notowania Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego 18 listopada 2022:

 • pszenica konsumpcyjna 1440-1520 zł/t
 • pszenica paszowa 1350-1400 zł/t
 • pszenżyto paszowe 1250-1350 zł/t
 • żyto paszowe 1060-1200 zł/t
 • kukurydza mokra 850-870 zł/t
 • rzepak 2750-2850 zł/t

Ekonomista: Szczyt cen na rynku zbóż jest już za nami

Ceny zbóż nadal są znacznie wyższe niż przed rokiem, co pokazują dane zgromadzone w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW. Pszenica konsumpcyjna i żyto osiągają ceny przeciętne o ponad 30 proc. wyższe niż rok temu w drugim tygodniu listopada. Jęczmień paszowy kosztuje średnio 37 proc. więcej, natomiast owies konsumpcyjny blisko o połowę.

- Szczyt cen na rynku zbóż jest już za nami i trudno oczekiwać, żebyśmy powrócili tutaj do poziomów bezpośrednio po wybuchu wojny w Ukrainie - uważa Jakub Olipra, starszy Ekonomista w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole.

Poprosiliśmy tego specjalistę o prognozę na najbliższe miesiące.

- Mimo to ceny nadal pozostają relatywnie wysokie i prawdopodobieństwo ich silnego spadku w najbliższych miesiącach oceniam jako niskie, co wynika z utrzymującej się napiętej sytuacji popytowo-podażowej (m.in. z uwagi na ograniczone możliwości eksportowe Ukrainy, obawy o wielkość zbiorów w Ameryce Południowej). Ceny w Polsce oczywiście pozostają pod wpływem tego, co się dzieje na światowym rynku zbóż. Niemniej u nas lokalnie w najbliższych miesiącach ewentualnym podwyżkom cen mogą sprzyjać korzystne efekty sezonowe.

Jakich zachowań rynku i kształtowania się wykresów cenowych spodziewa się kolejny ekonomista? - Oczekujemy, że dynamika cen zbóż w relacji rocznej prawdopodobnie będzie wyhamowywać w kolejnych miesiącach sezonu. Ceny mogą wzrastać sezonowo, ale dużo mniejszym tempie niż w sezonach poprzednich - zapowiada Mariusz Dziwulski, ekspert PKO Banku Polskiego.

Zestawienie cen z listopada 2022 i 2021
Zestawienie cen z listopada 2022 i 2021 AGW

Specjalista z Departamentu Analiz Ekonomicznych sygnalizuje, że w 2023 niewykluczone są spadki cen rok do roku. Według jego oceny stawkom za zboże trudno będzie przebić poziom cen wywindowany tuż po wojnie, a kluczowym czynnikiem kształtowania się cen będzie sytuacja geopolityczna, decydująca o dostępności zbóż z Ukrainy w sezonie 2022/23.

W listopadzie zdecydowano się na przedłużenie umowy dot. korytarza eksportowego dla ukraińskich zbóż o kolejne 120 dni, co przyczyniło się do złagodzenia nastrojów na rynku. W kierunku spadków oddziałuje sytuacja na rynkach nieżywnościowych, m.in. spadające ceny ropy. Możliwe jest osłabienie popytu związane z pogorszeniem się ogólnej sytuacji gospodarczej. Ceny prawdopodobnie będą kształtować się na relatywnie wysokim poziomie z uwagi na spadek produkcji zbóż na świecie w sez. 2022/23, związany z mniejszymi zbiorami na Ukrainie - prognozuje Mariusz Dziwulski

W zakładach zbożowych objętych monitoringiem 7–13 listopada 2022 r. notowano następujące przeciętne stawki z wyliczeniami KOWR wobec cen sprzed tygodnia, miesiąca i roku:

 • pszenica konsumpcyjna 1 591 zł/t, nieznacznie (o 0,4%) drożej niż tydzień wcześniej. Zboże to było minimalnie tańsze (o 0,1%) niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku pszenica była droższa o 33%.
 • żyto konsumpcyjne 1 237 zł/t, o 1% mniej niż przed tygodniem. Cena ta była o 1% wyższa niż przed miesiącem oraz o 31,5 wyższa niż rok wcześniej.
 • jęczmień paszowy 1 351 zł/t, o 1% więcej niż tydzień wcześniej. Cena ta była o 2% wyższa niż przed miesiącem i o 37% wyższa niż w porównywalnym okresie roku 2021.
 • pszenżyto 1 389 zł/t wobec 1 387 zł/t w poprzednim tygodniu. Zboże to było o 3% droższe niż przed miesiącem i o 38% droższe niż przed rokiem.
 • owies konsumpcyjny 1 322 zł/t, o 0,2% tańszy niż przed tygodniem, ale o 2% droższy niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku owies był droższy o 49%.
 • kukurydza 1 417 zł/t, o 1% mniej niż tydzień i miesiąc wcześniej, ale o 44% więcej niż przed rokiem.

Rolnicy dyskutują o tym, czy sprzedać zboże, czy czekać

Jeden z rolników, który zabrał głos w dyskusji o tym, czy zboże sprzedać, czy nadal trzymać w silosach, deklaruje, że do kwietnia nie zamierza handlować ziarnem. „Umowa Ukrainy z Rosją do końca marca, wtedy ceny ostro ruszą w kwietniu. Trzymam tak od kilku lat nawet do czerwca i zawsze zysk 200-800 zł w tym roku na tonie, jak w żniwa”.

Kolejny rolnik zauważa, że ceny pszenicy, zamiast rosnąć, to spadły do poziomu ze żniw „kukurydza z dnia na dzień coraz tańsza. Jak tak dalej będzie, to będę musiał dołożyć do suszenia”. Kolejne opinie:

 • „Z kukurydzą sytuacja jest taka, że ludzie się na nią rzucili, bo rok temu dobrze się na niej wychodziło i nasiali jak głupi, u mnie w okolicy to czasami po horyzont sama kukurydza na polach, to nie ma się co dziwić, że nie chcą skupować i cena maleje.
 • Wszystkie skupy w Europie są zawalone zbożem, zachód nie wykazuje dużego zainteresowania naszym zbożem, bo ostatnio oferują niższe ceny, niż są u nas w Polsce, do tego wszyscy rolnicy w Polsce siedzą na zbożu, bo albo trzymają i czekają na cenę, albo jeszcze nie udało im się sprzedać dużej ilości ze względu na to, że każdy duży skup się zaopatrzył na zapas". Więc jak po nowym roku każdy rolnik siedzący na zbożu postanowi w końcu coś sprzedać, to nie sądzę, że cena pójdzie w górę".
 • „Jest plan na wywiezienie 8-10 t, żeby trochę miejsca zrobić pod inne potrzeby, a reszta będzie leżeć, dopóki nie będzie potrzebna gotówka".
 • „Wydaje mi się, że trzeba jeszcze poczekać, ale w dzisiejszych czasach to nic nie wiadomo".
 • „Co roku o tej porze jest spadek, w tym roku o dwa tygodnie wcześniej".

Eksport zbóż z Polski latem był większy o 28 procent

Od lipca do września sprzedaliśmy poza granice kraju 1,2 mln ton pszenicy, o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie o 58 proc. zmniejszyła się zagraniczna sprzedaż żyta, do 111 tys. ton, owsa – o 41 proc., do 35 tys. ton, pszenżyta o 6 proc., do 222 tys. ton, a jęczmienia o 40 proc., do 125 tys. ton.

Znacznie większy był wywóz kukurydzy - jak wskazuje KOWR, blisko 2,4 razy większy (758 tys. ton).

W okresie trzech miesięcy sezonu 2022/2023 (lipiec-wrzesień 2022 r.) eksport ziarna zbóż z Polski wyniósł blisko 2,5 mln ton i był o 28% większy niż w porównywalnym okresie sezonu 2021/2022. W strukturze wywozu pszenica stanowiła 49%, kukurydza – 31%, pszenżyto – 9%, jęczmień – 5%, a żyto – 4%, raportuje KOWR w cotygodniowej analizie rynku zbóż.

Krajowe zboże w ramach eksportu trafia głównie na rynki unijne (63 proc. wywiezionego ziarna), przede wszystkim do Niemiec (1,0 mln ton – 41 proc. eksportu ziarna). Nasza pszenica zasila także rynki Nigerii, RPA, Arabii Saudyjskiej czy Kenii.

Od lipca do września import ziarna zbóż do Polski ukształtował się na poziomie 940 tys. ton o wartości około 245 mln EUR.

Dodatnie saldo wolumenu handlu zagranicznego ziarnem zbóż ukształtowało się na poziomie 1,5 mln ton wobec 1,7 mln ton rok wcześniej. Saldo wartościowe handlu zagranicznego wyniosło 626 mln EUR i było o 75% większe niż w tym samym okresie 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzymać czy sprzedać? Prognozy cen zbóż - będą rosły czy spadną? Rolnicy zastanawiają się, co z pszenicą i rzepakiem - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie