MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelniane nowości

Marzena Lipka
Czy nowe kierunki studiów okażą się strzałem w dziesiątkę?
Czy nowe kierunki studiów okażą się strzałem w dziesiątkę?
Nowych kierunków w kieleckich szkołach wyższych przybywa z każdym rokiem. Co tym razem zaoferują uczelnie?

Wyższa Szkoła Umiejętności, jeśli tylko dostanie zgodę ministra szkolnictwa wyższego, wprowadzi trzy nowe kierunki. Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji już przyjmuje podania na dopiero co utworzone studia doktoranckie oraz dziennikarstwo i komunikację społeczna. Z kolei Akademia Świętokrzyska pękała w szwach od zgłoszeń na bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli, również prowadzone po raz pierwszy.

Wyższa Szkoła Umiejętności

- Aktorstwo, bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne to studia dopiero w organizacji - mówi rektor WSU Andrzej Błachut . - Czekamy na zgodę ministra. Maturzyści o ten kierunek często pytają, więc liczę na szybką decyzję.
Pięcioletnie studia aktorstwa mają nauczyć potencjalnych studentów występowania w teatrze i filmie.

Prócz tego równolegle otrzymają przygotowanie pedagogiczne. Wykładowy będą też przekazywać im wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania, marketingu i promocji. Zdaniem rektora, dzięki takiemu wykształceniu mają mieć większe szanse na znalezienie pracy, na przykład jako menedżerzy innych aktorów.

Jak zapewnił Andrzej Błachut, uczyć kunsztu aktora mają profesorowie z państwowych akademii teatralnych i doktorzy sztuki. Będą to studia stacjonarne. Szkoła planuje przyjąć około 20 - 30 studentów. Za przyjemność rocznego studiowania na tym kierunku trzeba będzie zapłacić 8 tysięcy złotych.

Trochę tańsze będą kierunki bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne. Stacjonarne mają kosztować 4 tysiące złotych za rok, natomiast niestacjonarne - 3,5 tysiąca. -- Będziemy pierwszą szkołą w Polsce, która tworzy taki fakultet, jeśli tylko minister zgodzi się na jego wprowadzenie - wyjaśnia rektor.

Po ukończeniu trzyletnich studiów, absolwenci mają być przygotowani do służby w siłach pokojowych ONZ, w różnych rządowych agencjach, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralne Biuro Śledcze. Uczelnia chce przyjąć 45 osób na studia dzienne i 60 na zaoczne.

Z kolei po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne absolwenci, według prognoz rektora, mają znaleźć zatrudnienie w lokalnych strukturach związanych z bezpieczeństwem jak policja, straż pożarna, straż miejska. - Na obydwu fakultetach zajęcia będą prowadzić osoby z wykształceniem i doświadczeniem wojskowym - dodaje rektor.
Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji

Powodzeniem, jak twierdzi Tadeusz Dziekan, kanclerz WSEiA, cieszą studia doktoranckie. - Zorganizowaliśmy je wraz z Szkołą Główną Handlową w Warszawie - mówi. Doktorat można tu zrobić z ekonomii, administracji i nauk społeczno - politycznych.

Zgodnie z obietnicą Tadeusza Dziekana, najlepsi będą mogli zostać pracownikami naukowymi WSEiA. Po trzech latach studiów i obronie pracy, absolwent otrzyma dyplom doktora SGH. Bez znaczenia jest ukończony kierunek studiów wyższych. Doktorantami mogą zostać absolwenci każdego kierunku. Za rok kształcenia trzeba zapłacić prawie pięć tysięcy złotych. Termin składania podać upływa w niedzielę, 15 lipca.

Na dziennikarstwo i komunikację społeczna, nowy kierunek na WSEiA, już znalazło się kilkudziesięciu chętnych. - Po roku starań, udało nam się te studia zorganizować - mówi wicekanclerz WSEiA Andrzej Mroczek. Umowy z osobami, które mają uczyć fachu dziennikarza prasowego, radiowego i telewizyjnego wciąż są negocjowane. Pozwolenie sobie na rok studiów stacjonarnych to koszt 2610 złotych, natomiast zaocznych - 2160.

Akademia Świętokrzyska

Największym powodzeniem jednak cieszyły się bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli, prowadzone pierwszy raz na Akademii Świętokrzyskiej. - Przyjęliśmy prawie sześćset osób, a podań było o wiele więcej - relacjonuje Ryszard Biskup, rzecznik prasowy uczelni.

W tej chwili kończy się pierwszy semestr studiów. Studia utworzone na Akademii w ramach współpracy z Unią Europejską był, jak się okazuje, strzałem w dziesiątkę. Oby tylko w przyszłym roku też nauczyciele skorzystali.

Uczelnie walczą o jak największe zainteresowanie. Wciąż powstają nowe oferty dla maturzystów i dla studentów. Będziemy śledzić jak propozycje wykorzystywane są w praktyce. Czy warto studiować opisane kierunki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie