Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie świętokrzyskich szkół wzięli udział w konkursie wojewody i zaprojektowali niepodległość. Najlepsi zostali nagrodzeni

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Ponad 200 uczniów świętokrzyskich szkół postanowiło "zaprojektować niepodległość". Wzięli udział w konkursie wojewody Agaty Wojtyszek zorganizowanym pod tym właśnie hasłem i stworzyli grafiki na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W środę, 24 października, w Urzędzie Wojewódzkim autorom najlepszych projektów wręczono nagrody.

Celem konkursu było ukazanie patriotycznych postaw i wzmacnianie tożsamości narodowej oraz pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury, jak również poszerzanie wiedzy uczniów.

- Komisja wybierała spośród 200 nadesłanych prac i miała nie lada problem z wyłonieniem najlepszych. Myślę, że prezentacja prac na Facebooku to ciekawa forma ich promocji, w którą angażowali się uczniowie klas, do których chodzą autorzy. Wszyscy w nagrodę wybrali się na wycieczkę do Energetycznego Centrum Nauki. Dzięki temu obok poszerzania wiedzy historycznej uczniowie mieli też szansę poznać nowe miejsca i zdobyć informacje z innych dziedzin - mówiła wojewoda Agata Wojtyszek. - Dziś podsumowujemy konkurs i prezentujemy najlepsze prace. 11 listopada będzie można zobaczyć je ponownie - zostaną wyświetlone na telebimach - dodała wojewoda.

Słów uznania nie szczędził organizatorom konkursu wicekurator oświaty Tomasz Pleban.
- Gratuluję pomysłu pani wojewodzie - nieczęsto zdarza się, by udało się zainteresować jakimś przedsięwzięciem tak dużą grupę uczniów. Ponadto pomysł świetnie wpisuje się w naszą strategię świętowania 100 lat odzyskania niepodległości - zauważył Tomasz
Pleban.

Uczniowie biorący udział w konkursie zorganizowanym w ramach projektu "Niepodległa Tech - wczoraj, dziś i jutro" rywalizowali w trzech kategoriach. W każdej z nich wyłoniono po trzech laureatów. Miejsca pierwsze zajęli: Julia Stępień z Obrazowa, Jakub Kaczor z Włoszczowy i Paweł Satora z Buska-Zdroju. Miejsca drugie: Dawid Moroń z Bałtowa, Kornel Młynarski z Cedzyny i Mateusz Skiba z Kielc, a miejsca trzecie: Maja Oko z Radoszyc, Wiktor Wiecha z Kielc oraz Ernest Żmuda z Włoszczowy.

Warto podkreślić, że praca Pawła Satory z Buska-Zdroju, który zajął pierwsze miejsce wśród najstarszych uczestników, trafi na zaproszenia na oficjalne uroczystości organizowane z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada.

- Miałem kilka projektów prac, ale wybrałem ten, ponieważ wydał mi się najdogodniejszy do wykonania. Zajęło mi to trochę czasu, ale jestem zadowolony z efektu. Udało mi się pokazać kilka pokoleń Polaków walczących o niepodległość - od najdawniejszych czasów aż do II Wojny Światowej i współczesności. W tle znalazła się postać Mieszka I, pod nim husaria i żołnierze z oddziałów walczących w I Wojnie Światowej i sierżant z II Wojny Światowej - opowiadał o grafice Paweł Satora.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie