MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkoły w Masłowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych. Zobacz zdjęcia z obchodów

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Uczestnicy szkolnego konkursu historycznego z wójtem Tomaszem Lato, dyrektorem Marcinem Gawronem i polonistką Joanną Kasperek.
Uczestnicy szkolnego konkursu historycznego z wójtem Tomaszem Lato, dyrektorem Marcinem Gawronem i polonistką Joanną Kasperek. Gmina Masłów
Niemal 90 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie aktywnie uczestniczyło w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Część z nich wzięła udział w konkursie historycznym pod hasłem „ Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka 5 Brygady Wileńskiej AK”, inni w biegu pamięci „Tropem Wilczym”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Masłowie

- 1 marca, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na stałe wpisał się już w kalendarz uroczystości masłowskiej szkoły. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej konspiracyjnej walce z komunistycznym aparatem państwowym stali się dla nas wzorem postawy obywatelskiej. Dziękuję dyrektorowi Marcinowi Gawronowi, Renacie Zapale, zastępcy dyrektora oraz nauczycielom zaangażowanym w organizację konkursu historycznego i biegu. Podjęte przez Państwa działania przypominają dzieciom oraz młodzieży o polskich bohaterach narodowych. Dziękuję również uczniom, którzy czynnie uczestniczyli w tegorocznych obchodach, szczególnie chciałbym tu wyróżnić tych, którzy pomimo wielu obowiązków szkolnych przystąpili do konkursu historycznego, wymagającego poświęcenia swojego prywatnego czasu na naukę i głębszego poznania tematu. Wasza postawa pokazuje, że warto walczyć i dbać o niepodległą, suwerenną Polskę i lepszy byt dla kolejnych pokoleń Polaków – mówił wójt Tomasz Lato, który odwiedził szkołę.

Wiedzę na temat Danuty Siedzikówny ps. Inka sprawdziło 13 uczniów. Najlepsi okazali się: Patryk Picheta, Amelia Błońska i Michał Haba. W tym miejscu należy dodać, że przy wejściu do szkoły powstała niewielka wystawa poświęcona tej właśnie młodej bohaterce.

Aż 74 uczniów klas 4-8 wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Uczniowie pokonali 1963 metry. - Dystans nie przypadkowy, bo wskazuje rok śmierci ostatniego z Niezłomnych Bohaterów, który poległ w walce czynnej – Józefa Franczaka pseud. „Lalek” – zaznaczył dyrektor szkoły dr Marcin Gawron. Z klas 7 i 8 najszybciej pokonały dystans: Martyna Cieśla, Maja Bandrowska i Alicja Bednarska, w kategorii chłopców zwyciężyli: Karol Majcherczyk, Alan Pabis i Błażej Płochocki. Z klas 4-6 w kategorii dziewcząt: Maja Sylwar, Larysa Wujek i Milena Och, w kategorii chłopców: Jan Zacharski, Bartłomiej Dudzik i Igor Szymonek. - Warto pamiętać, że Tropem Wilczym to największy na świecie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Narodził się w Polsce 10 lat temu jako niewielka inicjatywa, a obecnie udział w nim biorą mieszkańcy już około tysiąca miast na wszystkich kontynentach – mówił dyrektor, który wraz z wójtem wręczył nagrody zwycięzcom oraz dyplomy za udział w obu konkurencjach.

W przygotowania do obchodów zaangażowani byli: dyrektor Marcin Gawron, wicedyrektor Renata Zapała oraz nauczyciele: Aleksandra Chrzan, Joanna Kasperek, Alina Kundera-Chutko, Czesław Kieszkowski, Piotr Gębka, Józef Kłos i Mariusz Wiktorowski.
Warto dodać, że szkoła w Masłowie już drugi rok aktywnie uczestniczy w obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. W ubiegłym roku odbył się zarówno bieg, jak i konkurs historyczny, który obejmował zagadnienia związane z Witoldem Pileckim - Bohaterem Niezwyciężonym, na jego cześć w szkole powstała wówczas specjalna wystawa.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, obejmującego teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP. Uczestników ruchu partyzanckiego stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. 1 marca został ustanowiony świętem państwowym w 2011 roku, bo tego dnia dokładnie 72 lata temu wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie