Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udane "Święto ogórka" w Miernowie (zdjęcia)

MIO
Irena Imosa
Kolejna edycja "Święta ogórka" w Miernowie w gminie Złota dowiodła jak wielkie znaczenie ma to warzywo w życiu mieszkańców okolicy, także kulturotwórcze a przede wszystkim integrujące całe społeczeństwo- od maluchów po starców.

[galeria_glowna]

Zbiory w tym roku są dobre a cena ogórków także nie najgorsza, co poprawi budżety domowe plantatorów.

Święto jest także okazją do prezentacji wszystkiego, co wiąże się z uprawami tego warzywa ale i aktywności artystycznej dzieci i dorosłych. Ten wielki festyn organizowany jest zawsze w pełni ogórkowych żniw a inicjatorami jest miejscowa Szkoła Podstawowa, Rada Sołecka na czele z sołtysem Witem Wójcikiem i miejscowa radna Alina Sobieraj. Oprawa festynu była imponująca a program artystyczny uroczy, zabawny i okraszony konkursami o wiadomej tematyce a jeden z nich odbywał się pod hasłem "mizeria". Nagrodami były przetwory ogórkowe, których mnóstwo podarowała renomowana firma produkująca ogórki kwaszone, marynaty i różnego rodzaju sałatki.

- Serwujemy także świeżutkie ogórki małosolne prosto z beczki a przede wszystkim pyszną zupę ogórkową - wizytówkę Miernowa, która ugotowały panie Wanda Kordosz i Izabela Ziętara. W tym miejscu musze pokłonić się wszystkim plantatorom w całej gminie, bo to na ich rodziny spada trud zbioru ogórków a dziś mimo niedzieli, pełną parą pracują wszystkie skupu. Także przygotowanie dzisiejszego święta to efekt pracy armii społeczników - powiedział nam Tadeusz Sułek - wójt Złotej, który częstował gości pysznymi ogórkami prosto z beczki.

W niedzielne popołudnie wielkie boisko i rozległe tereny rekreacyjnie wypełniły atrakcje wesołego miasteczka z karuzelami, kulami wodnymi, zjeżdżalniami, odpustowymi kramami ale także stoiskami firm produkujących sprzęt, nasiona i inne środki niezbędne do produkcji ogórków. Program artystyczny w tym konkursy poprowadził nauczyciel Artur Haruza w a wystąpiły między innymi: zespół wokalno - instrumentalny miejscowej szkoły, grupa taneczna "Kropeczki" prowadzona przez Ewę Książek, która wykonała układ aż czterech tańców oraz szkolni soliści. Potem zafundowano występ "Chóru Pełczyszczanie" i zespołu Refleks. Na finał do późnej nocy przygotowano zabawę taneczną a przygrywał renomowany zespół Indeks z liderem Ryszardem Sobierajem.

Krótkotrwała burza, jaka przeszła nad Miernowem wczesnym popołudniem, jedynie na kilkanaście minut zakłóciła wspaniała i bardzo udaną zabawę. - Tradycja, ze jest ze goście imprezy wpisują się do naszej księgi pamiątkowej, w której dokumentujemy co roku nasze sztandarowe święto. Przy okazji zbieramy dobrowolne datki , bo ludzie dostrzegają potrzebę takich inicjatyw. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i już zapraszamy za rok do Miernowa - mówi Alina Sobieraj pomysłodawczyni fiesty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie