MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukryte błędy prac ociepleniowych

kam.
W ekstremalnych przypadkach wystarczy silny wiatr, aby zerwać z budynku źle wykonane ocieplenie.
W ekstremalnych przypadkach wystarczy silny wiatr, aby zerwać z budynku źle wykonane ocieplenie. M. Iwaniec
Podczas prowadzenia prac ociepleniowych nie widać błędów. Dopiero po czasie dają o sobie znać wykonawcze niedoróbki.

W ekstremalnych przypadkach wystarczy silny wiatr, aby zerwać z budynku źle wykonane ocieplenie. Wadliwie przeprowadzona izolacja budynku, nie tylko nie spełnia założonych parametrów technicznych, ale może pogorszyć estetykę elewacji. Dlatego trzeba bardzo dokładnie zaplanować cały proces mający na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię.

Bez spoin

Bezspoinowe systemy ociepleniowe od kilkunastu lat stanowią najpopularniejsze rozwiązanie przy termomodernizacji istniejących budynków oraz ocieplaniu nowo wznoszonych obiektów. Wynika to z ich dużej skuteczności, relatywnie niskich kosztów, walorów estetycznych, niewielkiej czasochłonności oraz łatwości wykonania.

Jakość robót ociepleniowych, podobnie jak wszelkich innych robót budowlanych, zależy jednak od ścisłego przestrzegania wymagań technologicznych i stosowania odpowiednich materiałów, posiadających świadectwo dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Duże znaczenie dla prawidłowego działania systemu ma także sposób wykonania ocieplenia.

Dobre rozwiązania

Zdecydowanie najwięcej błędów jest popełnianych na etapie wykonawstwa. Wszystkie roboty ociepleniowe należy wykonywać przy odpowiednich temperaturach podłoża i powietrza. Szczegółowe informacje podaje zawsze producent. Można je znaleźć w informacjach technicznych o systemie. Błędem jest prowadzenie robót ociepleniowych w niewłaściwych warunkach pogodowych. Prace te należy wykonywać w temperaturze od plus 5 do plus 20 stopni C, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (brak opadów, bez silnego wiatru). - Nagminnie w dalszym ciągu ociepla się jedynie części mieszkalne. Nie zdajemy sobie sprawy jak dużo ciepła ucieka poprzez cześć cokołu - piwnice. Podobnie jest z płytami balkonowymi, logiami oraz żelbetowymi elementami konstrukcyjnymi budynku - ostrzega Maciej Iwaniec z firmy Baumit.

Dodatkowo wszelkie niejednorodności warstwy izolacyjnej oraz mostki cieplne to punkty przewidywanego wzrostu zawilgocenia, będącego przyczyną powstawania pleśni i grzybów powodujących alergie i kłopoty zdrowotne mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie