MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Umowa podpisana. Rusza budowa obwodnicy Wąchocka łącząca Skarżysko i Starachowice

Stanisław Wróbel
Po podpisaniu umowy. Od lewej: Krzysztof Strzelczyk - dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad; Rafał Weber - wiceminister infrastruktury; Agata Wojtyszek - świętokrzyski poseł; Anna Krupka - świętokrzyski poseł i wiceminister sportu; dyrektor firmy Strabag, wykonawcy inwestycji.
Po podpisaniu umowy. Od lewej: Krzysztof Strzelczyk - dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad; Rafał Weber - wiceminister infrastruktury; Agata Wojtyszek - świętokrzyski poseł; Anna Krupka - świętokrzyski poseł i wiceminister sportu; dyrektor firmy Strabag, wykonawcy inwestycji.
Rusza pierwsza w województwie świętokrzyskim inwestycja w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W poniedziałek w siedzibie kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej numer 42. Kontrakt o wartości blisko 283,7 miliona złotych zrealizuje firma Strabag. Jeśli wszystko dobrze pójdzie nową trasą łączącą Starachowice i Skarżysko-Kamienną powinniśmy pojechać w 2025 roku.

Droga o długości około 11,7 kilometra  będzie przebiegać nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej.  Dzięki inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta, przez co poprawi się bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz komfort życia mieszkańców Wąchocka. Łatwiejsza będzie również obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie. Równocześnie znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową numer 42, komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową numer 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i województwa podkarpackiego.

W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwujezdniowej drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), czterech skrzyżowań oraz 11 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt, podziemne przejście dla pieszych).  Wykonawca odpowiedzialny będzie również za wybudowanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia.  Przed przystąpieniem do robót wykonawca będzie miał możliwość zoptymalizowania istniejącego projektu budowlanego w zakresie pozwalającym na zachowanie  ustalonych  parametrów  technicznych  obwodnicy. 

 Zgodnie z umową wykonawca będzie miał maksymalnie 43 miesiące na zrealizowanie inwestycji z wyłączeniem 3-miesięcznych okresów zimowych w trakcie robót budowlanych.

Podpisaniu umowy towarzyszyła konferencja wiceministra infrastruktury Rafała Webera, która odbywała się w systemie hybrydowym. Udział w niej wzięli między innymi posłanki Anna Krupka i Agata Wojtyszek, które mocno lobbowały za powstaniem tej trasy oraz wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie