Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upał zapędził tłum na oddział ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Dziennie trafia na niego ponad 200 osób

/IB/
Upały dają się we znaki. Ponad 200 osób trafia dziennie na szpitalny oddział ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Jak informuje Anna Mazur - Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, wśród poszkodowanych upałem najwięcej jest osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe oraz choroby układu krążenia, a także tych, które pracują w złych warunkach i są narażone na działanie promieni słonecznych i związane z tym ryzyko udaru słonecznego. Sporo jest również plażowiczów korzystających z kąpieli słonecznych bez umiaru. Chorzy kierowani są na oddziały kardiologiczne, neurologiczny, internistyczne, gdzie są nawadniani. Oblężenie przeżywają również oddziały kardiologiczne, gdzie trafiają pacjenci z przewlekłą chorobą obturacyjną płuc, niewydolnością serca.

- W obecnych warunkach dochodzi do niebezpiecznego przegrzania organizmu, zwiększonego wydzielania potu co zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową i doprowadza do zagęszczenia krwi oraz niebezpiecznego obniżenia ciśnienia tętniczego - informuje profesor Marianna Janion, kierownik II Kliniki Kardiologii WSzZ.

- W następstwie tych zmian zwiększa się ryzyko zakrzepów zarówno w tętnicach wieńcowych, mózgowych i naczyń żylnych co skutkuje wystąpieniem zawału serca, udaru mózgu czy zatoru tętnicy płucnej. Pacjenci czują się źle, narastają im duszności i nie potrafią sobie sami poradzić z tymi problemami, dlatego zgłaszają się do szpitala - mówi Marianna Janion. Dodaje, że u wielu chorych, do tej pory stabilnych, występuje pogorszenie niewydolności serca i zaburzenia jego rytmu. Profesor apeluje o adekwatne do sytuacji meteorologicznej nawodnienie organizmu, zwiększone spożywanie warzyw i owoców. Dotyczy to nie tylko chorych przewlekle, ale i ludzi, którzy na stałe przyjmują leki.

Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach apeluje aby osoby starsze, chore przewlekle wychodziły z domu tylko wieczorem lub rano.

Wśród pacjentów zawożonych karetkami z ulicy na szpitalny oddział ratunkowy jest także sporo osób nietrzeżwych.

- Dziś w Kielcach mieliśmny już kilkunastu pijanych pacjentów. Zastanawiam się, jak można pić alkohol w taki upał - mówi dyreektor Marta Solnica. Przypomina, że nawet nieduża ilość wypitego alkoholu działa w takich warunkach na organizm z dużą siłą, przyspieszając odwodnienie. Jest to stan zagrażający życiu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie