Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi. Była piękna akademia

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W Szkole Podstawowej w Nowej Słupi uczczono pamięć bohaterów powstania styczniowego.
W Szkole Podstawowej w Nowej Słupi uczczono pamięć bohaterów powstania styczniowego. Miasto i Gmina Nowa Słupia
W środę, 15 lutego w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi odbyła się uroczystość pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora, upamiętniająca obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi uczcili 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Na wstępie, dyrektor Renata Storzysz przywitała serdecznie znamienitych gości. Uroczystość rozpoczęła się koncertem zaprzyjaźnionych ze szkołą muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej. Dla uczniów była to muzyczno-historyczna lekcja, gdyż utwory wokalne były przeplatane informacjami o powstaniu styczniowym.

Po koncercie na halę sportową wprowadzono poczet sztandarowy, a wszyscy w postawie stojącej odśpiewali hymn państwowy. Uczniowie zaprezentowali wzruszający program artystyczny "Gloria victis". Przedstawili wiersze patriotyczne, przebieg powstania styczniowego 1863-1864 oraz scenki z tego najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w polskiej historii.

Przed widzami pojawiła się postać Romualda Traugutta pseudonim "Michał Czarnecki", dyktatora powstania, którego osoba została sugestywnie zagrana przez ucznia klasy VIII B, Krystiana Mroczkowskiego. Zostały ukazane obrazy z życia generała, jego walka, dylematy, rozmowy z powstańcami, wreszcie aresztowanie przez policję carską, wydanie wyroku i śmierć na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku.

Pięknym dopełnieniem scen dramatycznych była oczywiście muzyka i pieśni patriotyczne wykonane przez uczniów na czele z "Rotą" zagraną na skrzypcach. A w tle przedstawienia uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć prezentację obrazów o tematyce powstańczej autorstwa między innymi: Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego i Tadeusza Ajdukiewicza, ponadto fragmenty filmu Juliusza Machulskiego "Szwadron" ukazujące bitwę powstańczą. Program artystyczny zakończył się przejmującą sceną stworzoną w oparciu o utwór Elizy Orzeszkowej "Gloria victis", którą można by streścić słowami: przejęty wiatr opłakuje poległych. Wszyscy byli poruszeni. Młodzi artyści naprawdę stanęli na wysokości zadania.

Dyrektor Renata Storzysz podziękowała uczniom, ale także nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie występu: Justynie Gąsior, Renacie Jadwidzic, Agnieszce Żebrowskiej, Izabeli Gawlik i Jackowi Górze.

Następnie głos zabrał obecny podczas uroczystości senator Krzysztof Słoń, który wyraził swoje uznanie za to, że w szkole, która nosi imię "Bohaterów Powstania Styczniowego" tak pięknie i godnie składa się hołd powstańcom, czci się ich, pamięta o nich i podkreślił, iż należy tę misję kontynuować. Pan senator przedstawił krótki rys historyczny dotyczący powstania, podał fakty, daty, liczby. Opowiedział o tym, że powstańcy styczniowi niemal do samej II wojny światowej byli szanowani i honorowani, a ostatni z nich zmarł w 1946 roku.

Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior odwołał się do znanych słów Romualda Traugutta, które wybrzmiały w trakcie uroczystości: "Polska istnieć będzie, bo istnienie jej do postępu ludzkości nie tylko jest potrzebnem, ale koniecznem: czas Zmiłowania Pańskiego nad nią, jak mocno ufamy, już niedaleki". Burmistrz podkreślił, iż są one nadal aktualne i jak najbardziej przystają do obecnych czasów. Z kolei ksiądz Sylwester Łącki przywołał postać błogosławionego Bronisława Markiewicza, pedagoga i założyciela Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

Bardzo miłym akcentem było wręczenie uczniom dyplomów i nagród za udział w konkursach: recytatorskim i plastycznym oraz w zmaganiach sportowych zorganizowanych z okazji szkolnych obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

W uroczystości w szkole podstawowej w Nowej Słupi udział wzięli również: przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Piasecki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Dutkiewicz, radni Miasta i Gminy Nowa Słupia: Ewa Pastuszyńska, Lidia Wiącek, Stanisław Cisłowski, Robert Klefas, proboszcz Parafii w Nowej Słupi ksiądz Sylwester Łącki, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi Anna Zyzman, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach Katarzyna Cedro oraz Dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi Włodzimierz Szczałuba.

"Gloria victis - chwała zwyciężonym!"

(źr. Miasto i Gmina Nowa Słupia)

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie