Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko Solec-Zdrój stanie się zabytkiem. Trwa postępowanie. Zobacz jakie zmiany czekają miejscowość

Lid
archiwum
Wojewódzki Konserwator Zabytków prowadzi postępowanie w sprawie uznania za zabytek budynków uzdrowiskowych w Solcu-Zdroju.

Od 2 lat toczy się sprawa wpisania do rejestru uzdrowiska Solec Zdrój, ochroną mają być objęte budynki, park oraz układ przestrzenny. Uzdrowisko powstało w I połowie XIX wieku a do naszych czasów dotrwały zabytkowe domy: Sanatorium „Hotel” z 1918 roku, willa „Jasna” z 1910 roku, pawilon biura usług z 1910 roku, willa „Prus” z 1918 roku, czy willa „Irena”. Cenny jest także budynek zakładu przyrodoleczniczego ( budowanego w latach 1923–1925. Właściciel uzdrowiska niektóre z uzdrowiskowych obiektów zmodernizował, planuje zmiany w kolejnych, prace prowadzone są w parku uzdrowiskowym.

Także obrzeża tej zabytkowej, najcenniejszej części Solca są bardzo intensywnie zabudowywane i to właściciel uzdrowiska wnosił o objęcie ochroną otoczenia uzdrowiska. - Taką strefę można ustanowić dopiero wtedy, kiedy jest chronione miejsce - wyjaśnia konserwator.

Niestety, po roku, kiedy zapadła decyzja o wpisie do rejestru zabytków uzdrowiska Solec właściciel odwołał się do Ministra Kultury a ten stwierdził, że uzasadnienie wpisu jest niewystarczające i go zanegował.

- Poszerzyliśmy je akcentując ciągle istniejące wartości i w ciągu miesiąca decyzja o wpisie powinna być faktem – mówi konserwator.

Oczywiście właścicielowi przysługuje prawo odwołania. Na razie ustala z konserwatorem zakres planowanych prac.

- Zgodziliśmy się na rozbudowę łazienek poprzez zabudowanie dziedzińca – mówi Anna Żak-Stobiecka. - Część wystająca ponad zabytkową bryłę ma byś ze szkła odbijającego niebo. Zgodziliśmy się też na zmianę okien w sanatorium, bo zgodnie z obecnymi normami pokoje muszą mieć więcej światła. Jest także zgoda na montaż balkonów tyle, że będą one na osobnej konstrukcji by w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba mnożna je było zdemontować - dodaje.

- Decyzje o wpisaniu do rejestru podejmowane są po to, by dany obiekt czy układ przestrzenny chronić – mówi Wojewódzki Konserwator Zabytków Anna Żak-Stobiecka. - Nie oznacza to, że po wpisie nie będzie można w nich czy obok nich nic robić jednak wszystkie prace muszą być uzgadniane z urzędem konserwatora.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie