MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W "ekonomiku" uczą, by zdobyć dobry zawód

Katarzyna SORN
Anna Mikołajewska-Pająk mówiła o przeszkodach związanych z doradztwem zawodowym.
Anna Mikołajewska-Pająk mówiła o przeszkodach związanych z doradztwem zawodowym. K. Sorn
"Ekonomik" jest jedną z 10 szkół w województwie świętokrzyskim realizujących program "Szkoła kompetencji kluczowych". Ma on za zadanie rozwijać umiejętności uczniów oraz dopasowywać profile kształcenia do zapotrzebowań na wymagającym i kurczącym się rynku pracy.

Koordynatorem projektu jest Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Skierowany jest on do placówek zajmujących się kształceniem na terenie Polski Wschodniej. Na seminarium, które odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Końskich, poruszano zagadnienia związane z oświatą i zapotrzebowaniem przedsiębiorstw i instytucji zatrudniających między innymi absolwentów koneckich szkół ponadgimnazjalnych, zwrócono uwagę na konieczność wcześniejszego ukierunkowywania młodzieży w wyborze konkretnego zawodu.

Dyrektor Poradni Psychologiczni-Pedagogicznej w Końskich Anna Mikołajewska-Pająk mówiła o przeszkodach związanych z doradztwem zawodowym dla gimnazjalistów. - Mamy w tej chwili dwóch doradców zawodowych, którzy nie pracują na całych etatach. Pedagogom szkolnym często brakuje czasu na prowadzenie takiego doradztwa - dodała dyrektor Pająk.

O celach programu, który realizowany jest w 10 szkołach województwa świętokrzyskiego, jednocześnie w ponad 50 w Polsce Wschodniej, opowiadała Maria Długosz-Kędziora.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalych numer 3 w Końskich znalazł się wśród najlepszej "dziesiątki" województwa świętokrzyskiego. W ramach projektu u uczniów rozwijane będą kompetencje matematyczno-przyrodnicze. Główny nacisk zostanie położony na naukę języków obcych, przedsiębiorczości, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz technologię informacyjną. Zostaną utworzone koła naukowe w Lublinie, Sandomierzu i Białymstoku, w których będą uczestniczyć również uczniowie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.

W ramach tzw. studium kompetencji liderów pięciu najzdolniejszych nastolatków z każdej szkoły będzie pracować w przedsiębiorstwach symultanicznych. Planowany jest też konkurs będący potwierdzeniem zdobytej wiedzy. Na ten cel szkoła otrzyma dodatkowo 10 tys. złotych. Dla nauczycieli przewidziano przeprowadzenie warsztatów. Program trwa do 2012 roku. Ma wspomóc przyszłego specjalistę i przygotować go do odnalezienia się na współczesnym rynku pracy.

Szkoły ponadgimnazjalne z naszego terenu kształcą w 27 zawodach na poziomach technicznym i szkoły zawodowej. W tym roku planuje się utworzenie nowych kierunków zawodowych. Szkoły w swojej ofercie pragną dostosować kierunki kształcenia do zapotrzebowania rynku. Priorytetem jest podniesienie jakości usług.
W seminarium uczestniczyli przedstawiciele Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie - koordynatora projektu, kieleckiego Kuratorium Oświaty, Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu, przedsiębiorców oraz samorządów gminnego i powiatowego.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie