Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gołoszycach w gminie Baćkowice otwarto pierwszą w powiecie opatowskim biogazownię. Bioodpady zamienią w energię. Zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Gołoszycach w gminie Baćkowice otwarto pierwszą w powiecie opatowskim biogazownię.
W Gołoszycach w gminie Baćkowice otwarto pierwszą w powiecie opatowskim biogazownię. Facebook.com / Tomasz Staniek
W Gołoszycach w gminie Baćkowice otwarto pierwszą w powiecie opatowskim biogazownię. Będzie tu powstawać biogaz, który jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Jego produkcja będzie możliwa dzięki bioodpadom.

Otwarto biogazownię w Gołoszycach

Elektrociepłownia na biogaz rolniczy, potocznie zwana biogazownią rolniczą, służy do produkcji biogazu, który obok słońca, wody czy wiatru, jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie w ekologiczny i bezpieczny sposób bioodpadów czyli tak zwanej biomasy oraz przetworzenie ich na energię elektryczną i ciepło.

W bardzo pochlebny sposób, informacją o otwarciu pierwszej biogazowni w powiecie, w mediach społecznościowych, podzielił się starosta powiatu opatowskiego, Tomasz Staniek.

- To pierwsza tego typu inwestycja w naszym powiecie. Będzie zielona energia wytworzona z odpadów wytworzonych w gospodarstwach rolnych. Z pożytkiem dla środowiska i lokalnych gospodarzy rolnych. Zakład przełamuje stereotyp, że musi być nieprzyjemny zapach. Na terenie zakładu nic nie czuć. Sam jestem pod ogromnym wrażeniem inwestycji. Gratuluję grupie PGB Total Energies i życzę dalszych sukcesów biznesowych – napisał starosta.

Biogaz powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej, a substratem służącym do jego wytworzenia jest biomasa pochodząca z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli, między innymi kiszonka z roślin energetycznych na przykład kukurydzy, traw, żyta, odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego między innymi wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne, gnojowica czy chociażby obornik. Surowce pozyskiwane są z lokalnych zakładów produkcyjnych i przetwórczych oraz z gospodarstw rolnych.

Elektrociepłownie na biogaz rolniczy stanowią alternatywę dla paliw kopalnych, na przykład węgla, których spalanie w elektrociepłowniach czy gospodarstwach domowych powoduje ogromne zanieczyszczenia i tym samym nieodwracalne zmiany klimatyczne. Niepokojące zmiany klimatyczne stały się rzeczywistością – obecnie są one widoczne chociażby w długotrwałych suszach czy nagłych zjawiskach atmosferycznych.

Transformacja energetyczna oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, w tym biogazowni rolniczych, stają się absolutną koniecznością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie