Wystawa dotycząca rodziny Ulmów w Iwaniskach
W niedzielę, 17 września na placu przy kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Jest ona poświęcona błogosławionej rodzinie Ulmów zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.
Beatyfikacja rodziny Ulmów miała miejsce dziesiątego września:
Burmistrz Iwanisk, Marek Staniek podkreśla, że otwarcie wystawy to bardzo ważna chwila dla miasta oraz piękna lekcja historii dla mieszkańców gminy.
- Serdeczne podziękowanie kieruję do posła Krzysztofa Lipca oraz pani doktor Ilony Religi – Goli z referatu edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach za zorganizowanie tej wystawy w naszym mieście. To niezwykła lekcja historii dla wszystkich Polaków dlatego zachęcam was drodzy mieszkańcy do zapoznania się z bolesną historią rodziny Ulmów
– dodał burmistrz.
Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że powinniśmy być wdzięczni za bohaterstwo rodziny.
- Dzisiaj jesteśmy wdzięczni – my Polacy przede wszystkim kościołowi katolickiemu za to, że dostrzegł te piękne postawy wśród Polaków a jedną z rodzin – wyniósł na ołtarze. Jesteśmy wdzięczni Instytutowi Pamięci Narodowej, który tę wystawę zorganizował a autorem jest wiceprezes instytutu pan Mateusz Szpytma, który wychował się właśnie tam w Markowej i jest członkiem rodziny Ulmów. Życzę Państwu tego aby ten dzień utkwił wam w pamięci. Proszę dyrektorów i nauczycieli abyście skorzystali z tej okazji i zapoznali młodzież z tą bolesną prawdą” – powiedział poseł.
Prelekcje na temat wystawy wygłosiła doktor Ilona Religa – Gola z Referatu Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Wystawa przedstawia historię rodziny Ulmów z Markowej koło Łańcuta na Podkarpaciu. Podczas II wojny światowej, 24 marca 1944 roku, cała rodzina poniosła śmierć za ukrywanie ośmiorga Żydów.
Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności z Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci.
Autor wystawy, rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Ekspozycję można oglądać w Iwaniskach do 22 września.
W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli: poseł Krzysztof Lipiec, burmistrz miasta i gminy Iwaniska Marek Staniek, przedstawicielka z Referatu Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodwej w Kielcach doktor Ilona Religa – Gola, proboszcz parafii w Iwaniskach ksiądz kanonik Leszek Zajezierski, sekretarz miasta i gminy Iwaniska Wiesława Słowik, dyrektorzy i pracownicy jednostek organizacyjnych gminy Iwaniska oraz mieszkańcy.
Więcej na temat rodziny Ulmów przeczytasz tutaj:

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?