Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kałkowie powstanie nowe oratorium

Kazimierz CUCH [email protected]
Zebranie organizacyjne w domku księdza Infułata Czesława Wali, na eremach rekolekcyjnych w Kałkowie
Zebranie organizacyjne w domku księdza Infułata Czesława Wali, na eremach rekolekcyjnych w Kałkowie Kazimierz Cuch
Na budowę będzie niezbędne co najmniej osiem tysięcy złotych. Ma powstać Społeczny Komitet Budowy, który będzie prowadził zbiórki i kwesty.

Środowiska kombatanckie i społeczne Ziemi Iłżeckiej, Kresowiaków, miast Starachowice i Skarżysko-Kamienna zdecydowały o budowie nowego oratorium przy Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.

Będzie to pierwsza budowla patriotyczna pod "rządami" nowego kustosza sanktuarium w Kałkowie. Historycznie Ziemia Iłżecka sięgała od Wisły aż za Skarżysko-Kamienną, obejmując Lipsko, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski i okolice. Dlatego wśród inicjatorów budowy tego monumentu są kombatanci z tych miast i okolic.

To nowe oratorium byłoby poświęcone patriotycznej historii Ziemi Iłżeckiej i Związków Kresowych. Skąd takie połączenie? Kresowiacy dominowali w 51 pułku strzelców kresowych, który walczył z Niemcami koło Iłży, pod Piłatką, w 1939 roku. Jest to miejsce historyczne dla Kresów Wschodnich.

Wstępnie ustalono, że powierzchnia ściany południowej Golgoty Wschodu zostanie podzielona na dwie części, czyli jedno oratorium będzie w dwóch, zazębiających się częściach.

Dominującym akcentem części iłżeckiej oratorium ma być generał Antoni Heda-Szary, który urodził się w Małomierzycach, koło Iłży i dużo walczył na tej ziemi. Kolejne akcenty historyczne Ziemi Iłżeckiej to powstanie listopadowe, styczniowe, wspomniana bitwa pod Piłatką w 1939 roku, historyczne dziedzictwo po biskupach krakowskich w Iłży. W części kresowej będzie historia wspomnianego pułku, bohaterscy dowódcy Armii Krajowej na Kresach i w Polsce.

W czwartek, w domku księdza infułata Czesława Wali, byłego kustosza sanktuarium, zebrali się: ksiądz Zbigniew Stanios- obecny kustosz sanktuarium w Kałkowie, Rafał Ziętek- szef Historyczno-Naukowego Stowarzyszenia w Iłży, jej były burmistrz, Jan Szmyd- kombatant Armii Krajowej z Iłży, druh Stefan Derlatka- kombatant ze Starachowic, Stefan Nowak-jeden z ostatnich żołnierzy Szarego, Janusz Niedziałek- Kresowiak, mieszkający teraz na Dolnym Śląsku, Stanisław Karbowniczek- wieloletni budowniczy obiektów patriotycznych w sanktuarium w Kałkowie i ksiądz infułat Czesław Wala.

Wstępne szacunki mówią, że prócz darmowego wkładu pracy wolontariuszy, na budowę oratorium będzie niezbędne co najmniej osiem tys. zł. Ma powstać Społeczny Komitet Budowy tego oratorium, który będzie prowadził zbiórki i kwesty. Pieniądze już można wpłacać na konto sanktuarium, z zaznaczeniem, że jest to na oratorium. Przy koncie bankowym sanktuarium stworzono specjalne subkonto na tę budowę.

Ksiądz Zbigniew Stanios, nowy kustosz sanktuarium w Kałkowie, wyrażając zgodę, prosił, by organizatorzy jak najszybciej ustalili datę poświęcenia tego oratorium, zbiegającą się z jakąś patriotyczną rocznicą, nawiązującą do treści oratorium. By ta data została wpisana do długofalowego kalendarza imprez organizowanych w sanktuarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie