Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach otworzono nową bibliotekę. Prowadzić ją będzie świętokrzyska „Solidarność” [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Waldemar Bartosz szef świętokrzyskiej Solidarności podczas otwarcia biblioteki.
Waldemar Bartosz szef świętokrzyskiej Solidarności podczas otwarcia biblioteki.
Kilkaset publikacji dotyczących przede wszystkim oporu społecznego oraz funkcjonowania komunistycznego aparatu represji ufundowanych przez Instytut Pamięci Narodowej znalazło się w nowej bibliotece otworzonej w siedzibie świętokrzyskiej „Solidarności” przy ulicy Planty w Kielcach.

- Dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz „Solidarności” powstała nasza biblioteka. Traktujemy ją niejako jako kontynuację pierwszej, która powstała w 1981 roku. Byłem między innymi odpowiedzialny za jej funkcjonowanie – wspominał Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego "Solidarność".

Przedstawiciele „Solidarności przyznali, że otrzymują kolejne książki i publikacje do swojej biblioteki. – Będziemy więc starali się ją nadal rozwijać, a z czasem przeniesiemy księgozbiór do większego pomieszczenia – dodał Waldemar Bartosz.

Pomysł utworzenia biblioteki wyszedł od Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. – Cieszy to, że naszą propozycję „Solidarność” przyjęła z entuzjazmem i udało się ją zrealizować, bowiem to środowisko działaczy „Solidarności” przyczyniło się do powstania Instytutu Pamięci Narodowej – mówiła doktor Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej .

Doktor Dorota Koczwańska – Kalita przypomniała jednocześnie, że Instytut Pamięci Narodowej podjął trudną walkę o prawdę i pamięć. – Często burzyliśmy pewne stereotypy, środowiskowe wyobrażenia o dziejach i dlatego niektórzy niechętnie zgadzają się z wynikami naszych badań. Te książki, które tu zgromadziliśmy będą mogły pozwolić na poznanie zarówno tej trudnej, jak i pięknej historii – podkreśliła naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

- My w Kielcach nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o działalność wydawniczą, w tych najtrudniejszych czasach. Dziś taka wspaniała inicjatywa jaką jest biblioteka stała się koniecznością. Niejednokrotnie mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie są świadomi własnej przeszłości i pochodzenia – mówił poseł Krzysztof Lipiec, wówczas działacz opozycji demokratycznej.

Wiceminister spraw zagranicznych, poseł Piotr Wawrzyk, przypomniał, że choć był wówczas osobą młodą, również on korzystał z pierwszej biblioteki „Solidarności” w Kielcach. – Byłem wówczas najmłodszym, zaledwie 15 – letnim czytelnikiem, który posiadał własną kartę czytelniczą. Dlatego nie ulegało dla mnie wątpliwości, że projekt utworzenia nowej biblioteki „Solidarności” musi zostać zrealizowany – mówił minister Piotr Wawrzyk, który ufundował kolejne publikacje.

Otwarciu biblioteki towarzyszyło podpisanie listu intencyjnego między Instytutem Pamięci Narodowej, a świętokrzyską „Solidarnością” dotyczącego wzajemnej współpracy. Jednocześnie zaprezentowano dwa wydawnictwa: Kalendarium świętokrzyskiej „Solidarności” oraz „Zrodził nasz sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski Solidarność 1980-1981” autorstwa doktor Marzeny Grosickiej oraz doktora Ryszarda Śmietanki – Kruszelnickiego z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Publikacje zostały opracowane specjalnie na rocznicę, która przypada 31 sierpnia.

W województwie kieleckim w lipcu 1980 roku zastrajkowali pracownicy trzech zakładów pracy, w sumie 170 osób, a w początkach sierpnia protesty odbyły się w Końskich i Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilkaset osób uczestniczyło w trzeciej dekadzie sierpnia w strajkach w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach. Przełomowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń miały dwa strajki w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach: 29-30 sierpnia oraz 11-18 września 1980 roku. We wrześniu 1980 roku fala strajkowa, z udziałem kilkunastu zakładów pracy, objęła Kielce. Powstał najsilniejszy ośrodek organizacyjny nowego ruchu związkowego. Strajki objęły także Końskie i Starachowice. Do mniejszych akcji protestacyjnych doszło ponadto w Busku Zdroju, Dyminach, Białogonie, Jędrzejowie, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i Włoszczowie. Od lipca do września 1980 roku w ówczesnym województwie kieleckim zastrajkowało około 30 tysięcy osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie