Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach podsumowali realizację projektów z zakresu edukacji, zdrowia i spraw społecznych dofinansowywanych z funduszy unijnych

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Aleksander Piekarski
Tysiące nowych miejsc w żłobkach i w przedszkolach, ponad 10 tysięcy osób dorosłych na kursach i szkoleniach zawodowych, ponad trzy i pół tysiąca uczniów techników i szkół zawodowych na praktykach i stażach u przedsiębiorców, pomoc dla osób niepełnosprawnych i dla seniorów, a także badania cytologiczne i mammograficzne dla kobiet - to efekty realizacji projektów z zakresu edukacji, zdrowia i spraw społecznych dofinansowywanych z funduszy unijnych.

W czwartek w Kielcach podczas spotkania z przedstawicielami samorządów i organizacji pozarządowych podsumowano wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego w okresie listopad 2018 – listopad 2019 w zakresie wykorzystania pieniędzy na projekty dotyczące zdrowia, edukacji i spraw społecznych. Konferencja odbyła się pod przewodnictwem wicemarszałek Renaty Janik.

– W ciągu ostatniego roku udało nam się podpisać aż 166 umów na realizację projektów, w których wsparciem i opieką obejmujemy dzieci, dorosłych i osoby starsze, tworząc dla nich żłobki, przedszkola, dzienne domy opieki, akcje profilaktyczne, kształcenie językowe i zawodowe, umożliwiające rozwój osobisty i aktywność na rynku pracy – mówiła wicemarszałek Renata Janik.

– Oznacza to, że na tal zwane projekty miękkie przeznaczyliśmy 235 milionów złotych. Cieszy nas aktywność samorządów i NGO-sów, ubiegających się o pieniądze na ważne dla lokalnych społeczności inicjatywy. Dotarliśmy na tereny wiejskie, aktywizowaliśmy w aplikowaniu o pieniądze ośrodki pomocy społecznej i ośrodki wsparcia ekonomii społecznej. Mocno wspieramy także szkolnictwo zawodowe – dodała wicemarszałek.

Zdaniem Renaty Janik, na wzrost wykorzystania pieniędzy unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego wpłynęły między innymi cykliczne szkolenia i spotkania informacyjne kierowane do autorów zgłaszanych projektów, a także bieżący nadzór nad przebiegiem ogłaszanych konkursów.

Jak poinformowano, od 2014 do 2019 roku dzięki funduszom unijnym w Świętokrzyskiem utworzono 583 miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech oraz 2306 miejsc w żłobkach. Ponad 10 tysięcy dorosłych dokształcało się na kursach, a 3524 uczniów odbyło praktyki i staże zawodowe u przedsiębiorców. Ponad 11 tysięcy seniorów skorzystało z różnego rodzaju usług opiekuńczych, a 924 osoby - z usług medycznych.

W czwartym kwartale 2019 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego ogłosił i za chwilę uruchomi nabór na kolejne projekty dotyczące edukacji, włączenia społecznego i opieki zdrowotnej. Do wykorzystania jeszcze w tym roku jest blisko 74 miliony złotych. W 2020 roku zarezerwowano około 130 milionów złotych na tworzenie żłobków, przedszkoli, szkolne zajęcia pozalekcyjne, szkolnictwo zawodowe, aktywizację długotrwale bezrobotnych, badania profilaktyczne oraz dzienne domy opieki medycznej.

POLECAMY: POLITYKA I POLITYCY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie