Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Królewskim Mieście upamiętniono 450. rocznicę podpisania Zgody Sandomierskiej. W Ratuszu otwarto tematyczną wystawę.

Klaudia Tajs
W Królewskim Mieście upamiętniono 450. rocznicę podpisania Zgody Sandomierskiej
W Królewskim Mieście upamiętniono 450. rocznicę podpisania Zgody Sandomierskiej Klaudia Tajs
Symboliczną sekwencją "Zgoda buduje -niezgoda rujnuje" Marcin Marzec burmistrz Sandomierza otworzył wystawę w Ratuszu upamiętniającą 450. rocznicę podpisania Zgody Sandomierskiej. Wystawa „Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów - Zgoda Braci” otwiera nowy etap sal wystawowych po remoncie w sandomierskim Ratuszu.

Burmistrz Marzec przypomniał, że wystawa została zorganizowana w ramach ogłoszonego Uchwałą Rady Miasta Sandomierza roku 2020 – Rokiem Zgody Sandomierskiej w 450. rocznicę podpisania porozumienia między trzema wyznaniami luteranami, kalwinami i braćmi czeskimi. Podpisanie porozumienia miało miejsce 14 kwietnia 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich.

W uroczystości upamiętniającej 450. rocznicę podpisania porozumienia uczestniczył biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec, który przypomniał, że Zgoda Sandomierska to był pierwszy akt ekumeniczny na świecie. Natomiast biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz stwierdził, że idee Zgody Sandomierskiej wciąż pozostają aktualne, ponieważ każdy ma prawo do wyznawania własnej wiary. - Dzieje się to nie tylko poprzez liturgię i kult, ale także poprzez wychowanie dzieci, nauczanie w szkole i manifestowanie wiary - mówił biskup Nitkiewicz. - O to chodziło twórcom Zgody Sandomierskiej. Dzisiaj myśl ta jest kontynuowana w dialogu ekumenicznym i wrogość, która początkowo charakteryzowała relacje katolicko-protestanckie, czy prawosławne - zniknęła.
Do obejrzenia ekspozycji składającej się między innymi z tematycznych planszy, czy też cennych eksponatów wypożyczonych z Biblioteki Diecezjalnej zachęca Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, główny organizator wystawy.
Urszula Stępień zaznacza, że Muzeum Diecezjalne wielokrotnie poprzez wystawy pokazuje różne problemy związane z kościołem, z dziedzictwem Sandomierza. - Czasem podejmuje trudne problemy, i tym zajmowała się ta wystawa, którą zorganizowaliśmy w 2012 roku a teraz została przeniesiona do Ratusza i będzie prezentowana - przypomniała Urszula Stępień. - Ta wystawa ma ukazać otwartość XVI wiecznego Sandomierza. Otwartość religijną i otwartość na nowe prądy artystyczne. Wystawa pokazuje podłoże, przebieg następstwa Zgody oraz konteksty społeczne tego wydarzenia. Wystawa nakreśla tło społeczne, religijne i artystyczne Sandomierza, który w okresie Odrodzenia znajdował się u szczytu swojego rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Te sprzyjające uwarunkowania przyczyniły się do znacznego rozwoju miasta w XVI wieku i do odbycia synodu w 1570 roku. Wielką rolę odgrywało mieszczaństwo, które wznosiło kamienice.
Sandomierz dzięki temu ważnemu wydarzeniu zyskał w XVI wieku niezwykły rozgłos i stał się miastem kojarzonym, jako miejsce istotnych decyzji mających wpływ na kształt ówczesnej państwowości Rzeczpospolitej. Decyzje, które zostały wówczas podjęte przez wiele wieków miały wpływ na działania innowierców na terenie naszego kraju oraz kontynentu.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 4 lipca od godziny 10 do 18 w poniedziałki oraz od czwartku do niedzieli.

Wystawę zorganizowało Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu przy współpracy Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Sandomierskiego Centrum Kultury, oraz dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie