Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W niedzielę w Bebelnie w gminie Włoszczowa będzie wielkie śpiewanie pieśni patriotycznych. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Iwona Boratyn
UG Włoszczowa/archiwum
W najbliższą niedzielę 27 listopada o godzinie 16 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bebelnie odbędzie się niezwykłe wydarzenie, na które serdecznie zapraszamy mieszkańców nie tylko wsi. Z okazji 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości każdy będzie mógł zaśpiewać patriotyczne pieśni.

Pieśni patriotyczne to lustro dziejów narodu, w którym odbite są najważniejsze momenty w historii państwa. Ukazany jest w nich obraz kształtowania się rodzimej tożsamości i dumy kraju, za sprawą odniesień do najważniejszych wydarzeń historycznych. Pieśni patriotyczne przypominane są najczęściej przy okazji świąt narodowych i rocznic ważnych wydarzeń w dziejach Polski.

Mówiąc o Bebelnie skupiamy się na jednej wsi, ale w istocie są dwie - Bebelno Wieś i Bebelno Kolonia. Takie rozgraniczenie występuje od wieków. W pierwszych zapisach wzmiankach o Bebelnie z początku XV wieku wymieniano Bebelno Wielkie i Bebelno Mniejsze, czyli Zalesie. Obecne nazwy utrwaliły się w XVII wieku i w tym czasie przyjęła się nazwa Bebelno. Wcześniej brzmiała ona Bambelno lub Bąbelno. Ta ostatnia kojarzona jest z domysłami, że wieś powstała na osuszonym rozlewisku wodnym. Natomiast jest też drugie znaczenie "Bąbla", traktowanego jako pagórek czy wzniesienie. Wieś położona jest na wzniesieniu, co bardziej skłania do drugiego ze znaczeń.

Obydwa Bebelna mają piękną i bogatą historię związaną z dużymi i zasłużonymi dla kraju rodzinami, takich jak Bystrzanowscy, Gosławscy. W Bambelnie Wielkim niegdyś gospodarował ojciec naszego dziejopisarza Jan Długosz i tam "od zabójców" zginął jego starszy brat. Wsią administrowali przodkowie pisarza Stefana Żeromskiego.

Postacią niezwykle ważną dla Bebelna Kolonii i Bebelna wsi był Wincenty Przybyszewski. Kierownik i budowniczy tamtejszej szkoły urodził się 26 maja 1904 roku w Skrzeszowicach koło Krakowa. Brał udział w III Powstaniu Śląskim. Krótko uczył w Kurzelowie. Prowadził tajne nauczanie w na pięciu kompletach w czasie II wojny światowej. Kolportował tajną gazetkę, współpracował z partyzantami. Okolica przeszła do historii z racji kilku ważnych bitew partyzanckich, między innymi pod Krzepinem i Kossowem.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Wincenty Przybyszewski znany był z bardzo dobrego podejścia do ludzi. I dzięki temu wybudował szkołę w Bebelnie. Rozmawiał z mieszkańcami, doglądał budowy, sprawdzał nawet wypalanie cegły w miejscowej cegielni. Stolarkę okienną i drzwiową, podłogi wykonał Szczepan Michalecki. Budowa szkoły trwała dwa lata. Rozpoczęła się się 30 czerwca 1936 roku, a zakończyła latem 1938 roku. Wincenty Przybyszewski zmarł 3 czerwca 1976 roku.

Jak widzimy odważni ludzie i wielkie wydarzenia dziejowe nie omijały wsi. 28 kwietnia 1864 roku doszło w okolicy do starcia między oddziałem powstańczej żandarmerii pod dowództwem Władysława Nowackiego - Kopaczyńskiego pseudonim Junosza, a oddziałem rosyjskim. Starcie zakończyło się wycofaniem się powstańców.

Stanisław Bawoł z Bebelna walczył pod Monte Cassino.

Z uwagi na skomplikowane i wielowymiarowe losy Rzeczypospolitej, na przestrzeni wieków powstały tysiące pieśni patriotycznych, które do dziś zachowały się w polskiej kulturze. Przywołują one zarówno ważne, radosne momenty, też trudne i smutne losy okupowanej Polski. Polskie pieśni patriotyczne powstawały od średniowiecza, przez okres przed i porozbiorowy, jak również w czasie Młodej Polski i II wojny światowej.

- Samo śpiewanie jest czymś niezwykle miłym, budującym więzi, krzepiącym. Niektóre z tych pieśni znamy niemal od wieków. Są wręcz - można by powiedzieć - wiecznymi przebojami, a więc swoją popularność tylko i wyłącznie zawdzięczają społeczeństwu. Na pewno wszyscy lubimy śpiewać choćby - "Ułani, Ułani - malowane dzieci..." czy "Piechota, ta szara piechota". Warto śpiewać w jednym chórze o miłości do ojczyzny - zaprasza Jerzy Suliga, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bebelnie, parafialny chórzysta i radny powiatowy. Szkoła wspólnie z sołectwami Kolonii i Wsi oraz strażakami organizuje wydarzenie.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie