Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybory do izb rolniczych. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zachęcali w Sandomierzu do wzięcia udziału i głosowania

Klaudia Tajs
Od lewej poseł Krzysztof Lipiec, poseł Marek Kwitek i  Waldemar Maruszczak, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu mówili o potrzebie udziału w niedzielnych wyborach do izb rolniczych.
Od lewej poseł Krzysztof Lipiec, poseł Marek Kwitek i Waldemar Maruszczak, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu mówili o potrzebie udziału w niedzielnych wyborach do izb rolniczych. Klaudia Tajs
- Jesteśmy w przededniu ważnego wydarzenia, wyborów do samorządów rolniczych - przypomniał szef Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec, który wspólnie z posłem Markiem Kwitkiem, mówił w środę, w Sandomierzu o potrzebie udziału osób uprawnionych w niedzielnych wyborach do izb rolniczych.

Poseł Krzysztof Lipiec przypomniał, że samorząd rolniczy, tak jak w przypadku innych grup zawodowych, ma ogromny wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce. - Po przemianach w 1989 roku różne grupy zawodowe pobudziły się i także środowisko rolników stanęło na wysokości zadania. W 1995 roku została przez Sejm przyjęta ustawa o samorządzie rolniczym. - Te samorządy mają wspomagać rolników - mówił poseł Krzysztof Lipiec. - Mają także istotną rolę w kontekście kreowania polityki rolnej przez państwo. To izby rolnicze są uprawnione do opiniowania wszelkiego rodzaju aktów prawnych, które mają dotyczyć polskiej wsi. Bardzo nas niepokoi to, że z dotychczasowych doświadczeń wynika, że znikomy odsetek uprawnionych do funkcjonowania w tych samorządach rolników, bierze w tych wyborach udział. To około siedem procent.

Poseł Marek Kwitek, monitorujący w województwie świętokrzyskim stan przygotowań do niedzielnych wyborów, do Izb Rolniczych zwrócił uwagę, że frekwencja jest bardzo ważna. Poseł przypomniał także, że każda gmina wybiera po dwóch członków izby. - W województwie świętokrzyskim mamy 102 gminy, czyli powinny być obsadzone 204 mandaty - dodał poseł Kwitek. - Zgłosiło się 226 kandydatów, z tego już 92 mandaty zostały obsadzone, bo w sytuacji kiedy mamy zgłoszone w danej gminie jedną lub dwie osoby, to te osoby automatycznie są wybrane i nie przeprowadza się wyborów. Na dzisiaj 46 procent gmin województwa świętokrzyskiego nie będzie miało wyborów do izb rolniczych. Do obsadzenia pozostało 97 mandatów i 134 kandydatów. Z każdej gminy wybierany jest przewodniczący - jeden delegat do zebrania na poziomie Kielc.

Najwięcej kandydatów do izb rolniczych zgłoszono w powiecie sandomierskim, bo aż 30, na 18 mandatów do obsadzenia. W trzech gminach jest już rozstrzygnięcie. W Sandomierzu, Zawichoście i Klimontowie. Najmniej kandydatów zgłosiło się w Skarżysku, gdzie w powiecie działa działa pięć gmin. Cztery gminy już zostały obsadzone.

Poseł Kwitek dodał, że przykre jest to, że w niektórych gminach wybory nie odbędą się, ponieważ nie zgłosił się żaden kandydat.

Do udziału w niedzielnych wyborach, do samorządu rolniczego zachęcali także Piotr Lipiński, dyrektor sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Waldemar Maruszczak, kierownik agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu oraz Jacek Toś, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Waldemar Maruszczak, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu tłumaczył dlaczego gminy powinny mieć swoich przedstawicieli w izbach rolniczych. - Zarówno w roku urodzaju, jak i nieurodzaju ten członek izby, zna teren, daną miejscowość i wie jakie są potrzeby konkretnych mieszkańców - dodał Waldemar Maruszczak. - Z kolei kiedy mamy rok urodzaju, tak jak w poprzednim sezonie, to każda organizacja na wsi, powinna pokazać, że wieś umie się zjednoczyć. Nie ukrywam, że moim marzeniem jest, aby na wsi działały mocne organizacje, jak w innych gałęziach przemysłu, na przykład w górnictwie.

Skąd tak niska frekwencja w wyborach, która poprzednim razem osiągnęła wynik siedmiu procent wśród uprawnionych? - Myślę, że nie wszyscy rolnicy wiedzą, że mają prawo wyboru - dodał Waldemar Maruszczak. - Dlatego trzeba docierać do mieszkańców wsi i mówienia im, że mają możliwość wyboru swoich dwóch przedstawicieli, którzy będą decydowali o ich problemach w izbach rolniczych.

Lokale wyborcze w niedzielę, 28 lipca będą działały w siedzibach Urzędów Gmin. W każdej gminie znajduje się spis wyborców i można się sprawdzić. Ciekawostką jest to, że w tych wyborach nie obowiązuje cisza wyborcza. Wybory potrwają od godziny 8 do 18. Do głosowania uprawnione są osoby będące płatnikiem podatku rolnego. Wyniki powinny być znane jeszcze tego samego dnia.
Podczas sandomierskiej konferencji Piotr Lipiński, dyrektor sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach podziękował posłowi Lipcowi za wsparcie w modernizacji i przebudowie sandomierskiego ośrodka.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie