MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Ożarowie powstanie Młodzieżowa Rada Miejska

OPRAC.:
Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Ożarowie powstanie Młodzieżowa Rada Miejska
W Ożarowie powstanie Młodzieżowa Rada Miejska UMiG Ożarów
W Ożarowie odbyło się spotkanie inicjujące powstanie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Pomysłodawcą powołania rady był Piotr Ślęzak, burmistrz miasta.

Młodzieżowa Rada Miejska powstanie w Ożarowie

W sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie odbyło się spotkanie inicjujące powstanie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Burmistrz Piotr Ślęzak powiedział, że powstanie rady było jednym z jego pomysłów przedwyborczych.

- Startując w wyborach w 2014 roku postanowiłem, że utworzę Młodzieżową Radę Miejską. Wtedy się nie udało, teraz myślę, że inicjatywa dojdzie do skutku. Nasza młodzież nie jest gorsza od młodzieży w Ostrowcu Świętokrzyskim czy Sadowiu, gdzie podobne rady już działają. Wymiana doświadczeń, wzajemna współpraca, zasypywanie różnic między młodzieżą i seniorami, możliwość spędzania wspólnego czasu, akcje charytatywne to istotne zadania młodzieżowej rady

– powiedział burmistrz.

Piotr Ślęzak wspomniał o wymianie międzynarodowej ze Spisską Belą, gdzie również młodzież mogłaby się włączyć na większą skalę. - Bardzo blisko jest nam do Niemiec. Moja żona była nauczycielką języka niemieckiego, znam kraj, znam różne możliwości, które tkwią we wzajemnej współpracy – dodał.

Na zaproszenie burmistrza spotkanie prowadzili przedstawiciele młodzieżowych rad z Ostrowca Świętokrzyskiego, Sadowia, Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Parlamentu Młodych RP, Fundacji Centrum Europy Lokalnej, która umożliwia pozyskanie dotacji z programu „Młode Świętokrzyskie”.

Reprezentantki Młodzieżowej Rady Miasta z Ostrowca Świętokrzyskiego, uczennice klas drugich, Julia Szymańska z Liceum Ogólnokształcącego imienia Joachima Chreptowicza i Maja Rafalska z Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego, mówiły o konferencjach, które wspólnie organizowały, o dyskusji na temat zdrowia psychicznego młodzieży, stresu, samobójstw, o hejcie i mowie nienawiści, zasypywaniu różnic miedzy seniorami i młodzieżą, o świadomości młodych w Unii Europejskiej, przeprowadzanych warsztatach, wymianie doświadczeń wśród przedstawicieli miast partnerskich.

Krzysztof Grabowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy w Sadowiu, uczeń Liceum Ogólnokształcącego mienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim współpracuje z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych. - Angażuję się w prace parlamentu młodych – powiedział. – Wspólnie z rówieśnikami staram się utworzyć radę w powiecie opatowskim. Moim konikiem są debaty oksfordzkie. Angażuję się w zbiórki charytatywne, pomoc osobom, które są w trudnej sytuacji finansowej – powiedział młodzieżowy radny.

Z Ożarowa pochodzi Marcin Głąb, który jest radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i studiuje teraz na drugim roku Politechniki Lubelskiej. - Działam w wielu komisjach. Uczestnictwo w takich organizacjach jest bardzo wartościowe pod względem społecznym, bo to jest nieustanny kontakt z ludźmi. Z wielkim entuzjazmem przyjąłem informację o powołaniu przez burmistrza Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ożarowie. Jak najbardziej wspieram tę inicjatywę – dodał.
Kamila Piotrowicz, przedstawicielka Fundacji Centrum Europy Lokalnej, przedstawiła program aktywizacji młodzieży w województwie świętokrzyskim, możliwości uzyskania dotacji z Rządowego Programu Funduszu Młodzieżowego. - Młode Świętokrzyskie, czas start! Najważniejsze założenia programowe na rok 2024, wsparcie finansowe w kwotach 4, 3 czy 2 tysiące złotych dla aktywnej młodzieży na realizację własnych pomysłów, ofertę szkoleń, doradztwo w zakresie tworzenia i rozwijania organizacji młodzieżowych, wsparcie animatora – powiedziała Kamila Piotrowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie