MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ludyńskie Spotkania z Tadeuszem Kościuszką we Dworze w Ludyni w gminie Krasocin. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Spotkania z Tadeuszem Kościuszką we Dworze w Ludyni. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Spotkania z Tadeuszem Kościuszką we Dworze w Ludyni. Więcej na następnych zdjęciach >>>Cezary Zygulski
Po zeszłorocznych uroczystościach związanych z otwarciem pokoju Tadeusza Kościuszki z ekspozycją dokumentów i pamiątek związanych z naszym Bohaterem Narodowym właściciel ludyńskiego dworu Stanisław Gieżyński wraz Gminą Krasocin zorganizowali 6 czerwca Dzień Tadeusza Kościuszki, który składał się z dwóch części.

W pierwszej wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Kozłowie i Szkoły Podstawowej w Bukowie, z którymi pogadankę poprowadził profesor doktor habilitowany Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego. Następnie właściciel dworu w Ludyni Stanisław Gieżyński zaprezentował muzeum - Pokój Tadeusza Kościuszki mieszczący się w ludyńskim dworze.

W malowniczej scenerii dworu w drugiej części uroczystości miało miejsce uroczyste posadzenie w 230 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej drzewka dębu wychowanego z historycznego ponad 1000-letniego Dębu Bartek. Dąb o nazwie „Bonawentura Kościuszko” znalazł swoje miejsce w parku ludyńskiego dworu.

Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie ludyńskiego dworu i muzeum znajdującego się we wnętrzu czyli Pokoju Tadeusza Kościuszki.

Całość uroczystości zakończył koncert poezji śpiewanej „Gdzie są Ci ludzie” w wykonaniu Iwony Duszy do tekstów Feliksa Raka i muzyki Ireneusza Gliścińskiego.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia w dworze w Ludyni

Zobaczcie też wideo

W uroczystości uczestniczyła między innymi Bożena Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie. Oto jak relacjonowała wydarzenie.

"Dziękuję Panu Stanisławowi Giżyńskiemu, właścicielowi dworu w Ludyni i wójtowi Gminy Krasocin Ireneuszowi Gliścińskiemu za zaproszenie na Ludyńskie Spotkania z Tadeuszem Kościuszką. Prawdziwą przyjemnością było poznanie pasjonata polskiej historii kultywującego najlepsze tradycje ziemiańskich dworów stróżujących polskości. Tę rolę przypisał Pan Stanisław Giżyński dębowi pamięci posadzonemu na łące przed dworem w 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Dąb został nazwany „Bonawenturą” - jednym z trzech imion Kościuszki. Wśród mecenasów wydarzenia wystąpił doktor Leszek Marek Krześniak, Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, przekazując Gospodarzowi uroczystości pamiątki do pokoju Tadeusza Kościuszki. Pięknym dopełnieniem uroczystości był koncert poezji śpiewanej „Gdzie są Ci Ludzie” w wykonaniu Pani Iwony Duszy i Pana Ireneusza Gliścińskiego. Duet zachwycił zebranych równie mocno jak opowieści właściciela dworu, który osobiście oprowadza gości, podkreślając, że czuje się depozytariuszem i pojęcie dziedzictwa narodowego traktuje bardzo serio. Uroczystość w scenerii modrzewiowego XVIII-wiecznego dworu, wspaniałych ludyńskich drzew i stawu z rechoczącymi żabami okazała się szczególnie wymowną ucztą duchową zapraszającą do refleksji nad współczesną troską o polskość. Myślę, że warto tę piękną kartę ludyńską upowszechnić wśród młodych ludzi."

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia w dworze w Ludyni

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia w dworze w Ludyni

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie