MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Parku Etnograficznym w Tokarni pod Kielcami będzie pysznie! Na Święcie Chleba i Dożynkach zjemy wypieki jak za dawnych lat. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Przed nami dwie imprezy w Parku Etnograficznym w Tokarni, podczas których głównym bohaterem będzie... chleb. W niedzielę, 3 września, odbędzie się tu Święto Chleba, a już tydzień później, 10 września, XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Będzie pysznie, gwarno i wesoło.

W Parku Etnograficznym w Tokarni będzie pysznie! Na Święcie Chleba i dożynkach zjemy wypieki jak za dawnych lat

Święto Chleba i dożynki trwać będą w godzinach od 11 do 18. Rozpocznie je msza święta (od godz. 11) w kościele z Rogowa. Jedną z atrakcji będą pokazy obrzędów, zobacz co jeszcze czeka nas w programie tego wydarzenia w Parku Etnograficznym w Tokarni:

  • W godzinach 11-16 będzie przygotowanie ciasta i wypiek podpłomyków. Degustacja - Chałupa ze Złotnik, sektor wyżynny;
  • O godzinie 12 pokaz "Okrężne" Zespołu Pieśni i Tańca Skokotliwi;
  • O godzinie 14 "Wyzwoliny Kosiarza" - Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki;
  • O godzinie 15 uruchomienie Wiatraka z Dębna;
  • W godzinach 13-17 będzie mielenie zboża w żarnach, młócenie cepami - zagroda ze Szczepanowic, sektor wyżynny;
  • W godzinach 13-13:30, 14:30-15, 16-16:30 będzie młócenie zboża za pomocą zabytkowej młockarni wąskomłotnej, napędzanej silnikiem elektrycznym - zagroda ze Szczepanowic, sektor wyżynny.

Na scenie uczestników wydarzenia bawić będą: Zespół Domaszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, zespół Sołtyski, Gędzi Chór. Zespół Ludowy Bolechowiczanie zaprezentuje „Opowieść o chlebie”. Będzie też kiermasz rzemiosła i regionalnego pieczywa. Zaprezentowane zostaną również pokaz pracy starej młocarni, wypieki i degustacja podpłomyków oraz wystawa maszyn rolniczych.

Mistrzowie Agro 2023 - wręczenie nagród

Dodatkowym wydarzeniem podczas Święta Chleba będzie wręczenie nagród dla laureatów plebiscytu Mistrzowie Agro 2023, organizowanego przez Echo Dnia. Rozpocznie się to o godzinie 15:30.

Święto Chleba - jedna z najpiękniejszych imprez organizowanych w Parku Etnograficznym

- W najbliższym czasie spodziewamy się dwóch imprez, do których przygotowujemy się bardzo pieczołowicie. To oczywiście Święto Chleba, które odbędzie się 3 września oraz Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, które odbędą się 10 września – zaprasza Katarzyna Korus, zastępca Kierownika Parku Etnograficznego w Tokarni.

Święto Chleba to jedna z najpiękniejszych imprez organizowanych w Parku Etnograficznym, nawiązująca do tradycji na dawnej wsi, związanej z zakończeniem żniw. Towarzyszą jej liczne pokazy obrzędowe oraz wypiek podpłomyków i chleba.

Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie to impreza, która każdego roku odbywa się w innej miejscowości regionu. Tym razem wielkie obchody Święta Plonów odbędą się w pięknej Tokarni.

W Parku Etnograficznym już trwają przygotowania, a pracownicy powiedzieli nam na czym polega tradycyjny wypiek chleba, bez którego żadna z tych imprez odbyć by się nie mogła. - Jak to mówią „gość w dom, Bóg w dom”, więc się musimy z chlebem naszykować. Zaczyn już mamy przygotowany, bo bez niego ani rusz. Do niego trzeba dosypać mąki, ale koniecznie przesianej przez sito – mówi pani Róża Nadrzewia, czyli Babcia Róża.

Co ważne, do wypieku chleba należy się przygotować dzień wcześniej, prze zachodem słońca. - Wtedy to do izby przynosimy wszystkie naczynia i narzędzia, których potrzebujemy. Zwłaszcza sito. Nie daj Boże, żeby przyszło do chałupy po zachodzie słońca, bo to już dobrobytu nie będzie. Taki był zwyczaj. A chleb wyrabiamy dopiero dnia następnego. Więc, żeby o głodzie nie czekać to będziemy robić podpłomyki. Tak też będzie na Święcie Chleba i takimi wypiekami będziemy was wszystkich częstować. Z serem, smalcem i skwarkami – opowiada Babcia Róża.

To jednak nie wszystko. - Niebawem ukaże się książka Małgorzaty Pawlik, pracownika Muzeum Wsi Kieleckiej o nazwie „Jak ziarno staje się chlebem”. Będzie to słownik ilustrowany, bajka oraz przepisy na pyszne chleby i zupy chlebowe. Promocja książki odbędzie się podczas Święta Chleba – dodaje Katarzyna Korus.

W Parku Etnograficznym w Tokarni pod Kielcami będzie pysznie! Na Święcie Chleba i Dożynkach zjemy wypieki jak za dawnych lat. Zobacz film

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie