MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj pacjenci po usunięciu krtani odzyskują głos. Świętokrzyskie Centrum Onkologii współpracuje z Instytutem w Amsterdamie. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 12 lat
Świętokrzyskie Centrum Onkologii było prekursorem przy wprowadzeniu w Polsce operacji usunięcia krtani z jednoczesną implantacją protezy głosowej. To dla pacjentów szansa, by powrócić do normalnego życia. Udało się to między innymi dzięki współpracy z Instytutem w Amsterdamie. Zobaczcie film.

Tu pacjenci odzyskują głos. Świętokrzyskie Centrum Onkologii współpracuje z Instytutem w Amsterdamie

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach odbywają się międzynarodowe warsztaty "Chirurgiczna rehabilitacja głosu po całkowitej laryngektomii". Operacje odbywają się pod okiem gościa i lidera chirurgii głowy i szyi - profesora Michiela van den Brekel z Instytutu w Amsterdamie.

- To dla nas duże wydarzenie, ponieważ lider chirurgii głowy i szyi jest z nami, by podzielić się swoją wiedzą. Nasza współpraca trwa już od kilku lat, a ocena pana profesora jest dla nas bardzo istotna. Operacje, o których mówimy są z jednej z strony bardzo okaleczające, bo usuwamy krtań. Z drugiej strony, dzięki współpracy z Instytutem w Amsterdamie, jesteśmy w stanie przywracać pacjentom głos – mówił profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

- Dla mnie to zaszczyt tu być. Dowiedziałem się nieco o historii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i jest sporo podobieństw z holenderskim Instytutem, w którym ja pracuję. Wiem, że jest tu bardzo przyjazna atmosfera pracy i zmotywowany personel. Pracują tu ludzie, którzy walczą z rakiem i pomagają pacjentom – podkreślił profesor Michiel van den Brekel.

Doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, zaznaczył, że współpraca z holenderskim Instytutem spowodowała zmianę standardu postępowania z pacjentami po całkowitej laryngektomii w kraju. - Muszę nieskromnie przyznać, że również dzięki panu profesorowi Góździowi byliśmy głównym motorem napędowym tej zmiany. Wcześniej pacjenci po usunięciu krtani byli uczeni w Polsce mowy przełykowej, którą niestety mogło osiągnąć jedynie około 30 procent ludzi. Cała reszta traciła pracę, swoje dotychczasowe życie – tłumaczył doktor.

Dodał, że nie była to łatwa zmiana. - Byliśmy oskarżani o eksperymenty na ludziach. Teraz już nikt nie dyskutuje z tym, że laryngektomia z jednoczesną implantacją protezy głosowej jest złotym standardem w rehabilitacji. Pozwala 90 procentom ludzi odzyskać dawne życie. Udało nam się zmienić ten standard i jesteśmy z tego dumni. Cały czas prowadzimy kursy i staramy się rozwijać – podsumował doktor Sławomir Okła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie